Święta Wielkanocne niosą nadzieję na zakończenie wojny i pokój na Ukrainie - powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz. Dodał, że często podczas liturgii w kościele słychać wielokrotnie wystrzały i wybuchy.
Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie. PAP udało się z nim porozmawiać telefonicznie.
"Działania militarne w Charkowie nie ustają. Powiedziałbym nawet, że od zeszłego tygodnia się zwielokrotniły, zwłaszcza w porze wieczorowej i z rana. Także w ciągu dnia są różnego rodzaju ataki rakietowe, szczególnie na północy Charkowa. Ciągle trwają również ostrzeliwania, słychać wybuchy i widać czarne dymy unoszące się nad różnymi miejscami. Również całe województwo charkowskie jest w ciągłym zagrożeniu militarnym" - opisał w rozmowie z PAP ks. Stasiewicz.
Nawiązując do zbliżających się Świąt Wielkanocnych przekazał, że już od Niedzieli Palmowej trwają przygotowania do Wielkanocy. Mimo wojny zaplanowane są obchody religijne. "Ze względów bezpieczeństwa nie upubliczniamy godziny nabożeństw. Nasi zainteresowani parafianie wiedzą. Co istotne, musimy się też przestrzegać godziny policyjnej, która zaczyna się o godz. 20, a więc musimy odpowiednio wcześnie kończyć, żeby parafianie mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów" - uzupełnił duchowny.
Podkreślił, że na przykład podczas mszy św. w Wielki Czwartek co najmniej kilkanaście razy słychać było ostrzały i wybuchy dobiegające z różnych części miasta. "Często się tak zdarza. Muszę przyznać, że jest to trudne, niezapomniane przeżycia, bo z jednej strony czujemy bliskość Boga, jest modlitwa, sacrum, a z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z czyhającego blisko niebezpieczeństwa" - zwrócił uwagę ks. Stasiewicz.
Jak przekazał, do wojny parafia katedralna w Charkowie liczyła ok. 500-700 praktykujących wiernych. W Niedzielę Palmową na liturgii było 25 osób.
"W wymiarze duchowym, zbliżające się Święta Wielkanocne niosą nam nadzieję na zakończenie wojny i pokój na Ukrainie. Modlimy się o to i spodziewamy upragnionego pokoju dla całej ziemi. To słowo +pokój+ jest nam teraz bardzo bliskie, to nie jest żadna teoria" - zaznaczył duchowny.
Od początku wojny Caritas w Charkowie niesie pomoc humanitarną dla mieszkańców miasta i okolic poprzez dostarczanie żywności i lekarstw do najbardziej potrzebujących. "Tylko w Wielki Piątek wydaliśmy dary dla 2 tys. osób, z czego 500 osób otrzymało żywność w pobliskim parku, gdzie rozdajemy chleb, wodę, makaron i lekarstwa. Udało nam się również tego dnia dowieźć pomoc do trzech podcharkowskich wsi" - dodał ks. Stasiewicz.
Z okazji Świąt Wielkanocnych podziękował także Polakom za wsparcie, obecność, modlitwę. "Jesteśmy wdzięczni za tę bliskość i za to, że jesteśmy razem w tym trudnym czasie" - podkreślił duchowny.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mhr/
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.