Dziś rozpoczyna się szkolenie dla duszpasterzy i sióstr towarzyszących zranionym

Jak powinno wyglądać spotkanie z osobą skrzywdzoną? W jaki sposób komunikować się z parafiami, w których doszło do krzywdy? Dlaczego osoby towarzyszące skrzywdzonym potrzebują superwizji? O tym będzie mowa na szkoleniu sióstr i duszpasterzy pokrzywdzonych w Porszewicach w dniach 23-24 marca br.

Reklama

W środę 23 marca br. w ośrodku rekolekcyjnym archidiecezji łódzkiej w Porszewicach rozpoczyna się dwudniowe szkolenie dla diecezjalnych i zakonnych duszpasterzy osób pokrzywdzonych. Wraz z grupą duszpasterzy w szkoleniu będą uczestniczyły siostry, które biorą udział w projektach wspierających osoby pokrzywdzone: telefon zaufania „Siostry dla Sióstr” oraz dyżury telefoniczne dla osób zranionych.

Przedmiotem szkolenia będzie rola, zadania i kompetencje duszpasterza i siostry towarzyszącej osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości przez duchownych. W tematykę szkolenia wprowadzi o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

Warsztat dotyczący kontaktu z osobami skrzywdzonymi poprowadzi psychoterapeutka Krystyna Dudzis. Dwaj duszpasterze osób pokrzywdzonych – ks. Zbigniew Kielan z diecezji łowickiej i ks. Artur Chłopek z archidiecezji krakowskiej – będą mówić o pomocy tzw. ofiarom drugorzędowym, czyli bliskim pokrzywdzonym, członkom wspólnot i parafii, w których doszło do przestępstwa.

Ks. Tomasz Liszewski, psycholog i psychoterapeuta, a zarazem duszpasterz pokrzywdzonych w archidiecezji łódzkiej powie o tym, dlaczego osoby towarzyszące skrzywdzonym w Kościele nie mogą zaniedbać troski o siebie.

Pracę w grupach dotyczącą posługi wobec osób skrzywdzonych duszpasterzy i sióstr towarzyszących poprowadzą Marta Titaniec – prezes Fundacji Świętego Józefa KEP oraz ks. Piotr Studnicki – kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Z kolei koordynator KEP o. Adam Żak SJ dotknie tematu współpracy duszpasterza z przełożonym czy innymi osobami kościelnego systemu prewencji i pomocy pokrzywdzonym.

Wykładom i warsztatom będzie towarzyszyła wspólna modlitwa, Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Szkolenie jest organizowane przez Zespół koordynujący duszpasterzy, który tworzą: ks. Łukasz Knieć, ks. Artur Chłopek, ks. Grzegorz Szczygieł MS, we współpracy z Koordynatorem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacją Świętego Józefa KEP. Szkolenie finansuje FSJ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama