Dzisiaj przypada 400. rocznica kanonizacji pięciorga wielkich świętych: św. Teresy z Avila, św. Ignacego z Loyoli, św. Franciszka Ksawerego, św. Filipa Neri oraz św. Izydora Oracza.
Była to pierwsza wspólna kanonizacja w historii Kościoła. Celebracji z tej okazji w rzymskim kościele del Gesù późnym popołudniem przewodniczy Papież Franciszek.
Generał Towarzystwa Jezusowego, o. Arturo Sosa zwraca uwagę, że tych pięcioro kanonizowanych w 1622 roku w obecnej sytuacji Kościoła i świata naznaczonych pandemią i wojnami wskazuje na znaczenie modlitwy, ponieważ to Bóg jest prawdziwym Panem historii i towarzyszy ludzkości pośród wszystkich dziejowych zawirowań. Ważna pozostaje również solidarna obecność, wyrażająca się na wiele sposobów, chociażby poprzez przyjęcie uchodźców oraz właściwe informowanie o wydarzeniach, aby lepiej je rozumieć. Nie należy zamykać oczu i uszu na to, co się dzieje, trzeba być blisko cierpiących osób. O. Sosa zwrócił także uwagę na potrzebę szerszego spojrzenia na obecne wydarzenia, uwzględniające perspektywę polityczną.
„Jedną z rzeczy, która wydaje mi się dziś najważniejsza, jest wzmocnienie poczucia globalnego obywatelstwa. To znaczy, że nie jest to problem Ukraińców, nie jest to problem Rosjan, nie jest to problem Unii Europejskiej. To jest nasz problem, jako obywateli tego świata: jako obywatele musimy pchnąć politykę w kierunku dobra wspólnego. Oczywiście, taka wojna jest wymierzona przeciwko obywatelskości, przeciwko dobru ludzi, a także przeciwko dobru środowiska – podkreślił o. Sosa. – Prowadzenie działalności politycznej jest więc bardzo ważne z osobistego punktu widzenia, jako obywatela, a także jako wsparcie dla tej działalności. Na przykład, wyczucie opinii publicznej jest obecnie bardzo ważne. W sferze politycznej istnieje aspekt negocjacji, dyplomacji... Ale to wszystko nie powiedzie się, jeśli nie będzie miało silnego poparcia obywateli w świecie i w Europie.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.