Przeor klasztoru Matki Bożej o. Petro Balog OP napisał list.
Poruszający list przeora zakonu dominikanów w Kijowie został udostępniony na facebooku.
"24 lutego 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin nakazał zdobycie Ukrainy. Ze wszystkich stron rozpoczął się zmasowany atak: z Białorusi, z północy, ze wschodu, z południa, z Krymu. Ukraina znajduje się obecnie w pierścieniu wojsk rosyjskich" - rozpoczyna swój list o. Petro Balog OP.
Wspomina o nalotach rakietowych i powietrznych na ukraińskie obiekty wojskowe, a także o tym, że wojska lądowe i pancerne zaczęły atakować główne miasta Ukrainy, m.in. Czernihów, Charków, Chenson, Mikołajów i wiele innych, ale przede wszystkim stolicę Kijów.
"My, dominikanie, mamy klasztor Matki Bożej w Kijowie. Od 1992 r. w klasztorze działa Instytut św. Tomasza z Akwinu, Wydawnictwo Kairos. Teraz, w związku z trudną sytuacją wojenną, kiedy na ulicach słychać strzały i wybuchy, nasza misja jest zagrożona. Cały czas otrzymujemy wiele listów i wiadomości wyrażających solidarność i troskę, a także zapewnienia o modlitwie."
Przeor pisze w liście, że wiele osób boi się zostać w swoich domach i schronienie szuka u braci.
"Wspólnie uczestniczymy we Mszy św., odmawiamy różaniec, jemy razem, a gdy słychać syrenę, schodzimy do piwnicy, aby ukryć się przed ewentualnym atakiem lotniczym."
Podkreśla też odwagę ukraińskiej armii i ochotników. "Jednak ciągle jesteśmy zagrożeni. Wojna to zawsze zło, nędza i śmierć."
"Wierzymy jednak, że zniesiemy tę nierówną walkę, nieustannie się o to modlimy."
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Przeor wspomina, że niezbędna jest pomoc z zewnątrz. "Nasz Instytut i nasze wydawnictwo, tutaj w Kijowie, jest całkowicie uzależnione od wynajmu pomieszczeń na biura i prywatne przedszkole. Teraz to wszystko nie działa i nie wiadomo, kiedy znowu będzie działać. Dlatego bez wątpienia potrzebujemy teraz dużego wsparcia".
"Jestem przeorem zakonu dominikanów w Kijowie, jestem również dyrektorem Instytutu św. Tomasza z Akwinu, a także dyrektorem działu wydawniczego „Kairos”. Dlatego martwię się o wszystkie te instytucje i myślę o ich przyszłości, która niestety jest niepewna."
O. Petro bardzo prosi o przekazywanie darowizn.
"Niech Pan Wszechmiłosierny obdarzy nas swoją łaską, wsparciem, siłą ducha, zwycięstwem nad nieprzyjacielem, który przyszedł nas zniewolić, niech obdarzy nasze serca pokojem i zaufaniem Jemu, a naszych dobrodziejów niech obdarzy Swoim hojnym błogosławieństwem!"
Adresy kont bankowych widoczne na ostatnim zdjęciu w poście facebookowym i poniżej:
FB Dominican Family for Justice and Peace - PhilippinesNad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.