„Modlitwa nagina ludzkie serca i przemienia nawet te zatwardziałe, skamieniałe latami wojny i pozornie odporne na nawrócenie”
Arcybiskup Moskwy przypomina, że trwają prace nad przygotowaniem drugiego spotkania Papieża Franciszka z patriarchą Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, Cyrylem. Do spotkania może dojść w czerwcu lub lipcu. „Na pewno będzie ono pozytywnym impulsem do budowania pokoju. Może pomóc w naprawie relacji rosyjsko-ukraińskich” – zauważył abp Paolo Pezzi.
Przypomniał pozytywne skutki jakie wynikły z historycznych rozmów papieża Pawła VI z patriarchą Atenagorasem prowadzonych na zakończenie Soboru Watykańskiego II i z podpisanej przez nich deklaracji o wzajemnym przebaczeniu. „W kolejnych latach nastąpił wzrost liczby spotkań i ważnych etapów dialogu. To wszystko wymaga czasu, nie przekłada się automatycznie na relacje państwowe, a pokój nie pojawia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, jednak przebaczenie na pewno będzie krokiem w jego kierunku” – uważa abp Pezzi.
Zaznaczył, że dyplomacja i polityka mogą wiele, ale w dłuższej perspektywie liczy się osobiste nawrócenie każdego z nas, umożliwiające zmianę spojrzenia na drugiego człowieka. „Chodzi o to, aby patrzeć oczami Boga, który nie dzieli ludzi na przyjaciół i wrogów. Musimy naprawdę uwierzyć w moc przebaczenia, bez tego nie będzie pokoju” – wskazał ordynariusz Moskwy.
Abp Pezzi zaznaczył, że taka zmiana myślenia jest cudem i wymaga modlitwy. Przyznał, że sam od tygodni uważnie śledzi rosnące napięcie na linii Rosja-Ukraina i podczas każdej Mszy modli się o pokój. Podkreślił, że modlitwa ma prawdziwą moc i nie powinna być traktowana jako ostatnia deska ratunku. „Modlitwa nagina ludzkie serca i przemienia nawet te zatwardziałe, skamieniałe latami wojny i pozornie odporne na nawrócenie” – wskazał arcybiskup Moskwy.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.