Cykl podcastów „Wojtyłowie – śladami rozmów z dawnych lat” przygotowało wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. To nostalgiczna podróż do Wadowic lat 20. i 30. XX w. – podała placówka. Pierwsze słuchowisko jest już dostępne w internecie.
„Cykl, będący nostalgiczną podróżą do przeszłości, do Wadowic lat 20. i 30. XX w., nie tylko przywołuje fakty z biografii Ojca Świętego, ale także nadaje autentyczności historiom, które znamy” – poinformowała PAP Magdalena Klaja z wadowickiego muzeum.
Jak powiedziała, projekt łączy prezentację wybranych fragmentów archiwalnych wypowiedzi - sąsiadów, przyjaciół, czy szkolnych profesorów Karola Wojtyły, zarejestrowanych w latach 80. XX w. przez Zbigniewa Bieniasza, z komentarzem historycznym i narracją eksperta. „Dr hab. Tomasz Graff, historyk, badacz dziejów i kultury czasów nowożytnych, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przybliża słuchaczom historię życia i młodości papieża z Wadowic” – wskazała Klaja.
Podcasty prezentowane będą w każdy ostatni piątek miesiąca w serwisie Spotify i Google Podcasts oraz na stronie internetowej, profilu Facebook i kanale YouTube papieskiego muzeum. Pierwszy jest dostępny.
Pierwszy odcinek zatytułowany „Rodzina Państwa Wojtyłów” jest już dostępny m.in. pod adresem: https://domjp2.pl/2022/01/28/rodzina-panstwa-wojtylow-odcinek-1/. Przybliża najbliższych Karola Wojtyły: rodziców - Emilię i Karola Wojtyłów oraz starszego brata - Edmunda.
„To dzięki nim Karol Wojtyła uczył się szacunku, odpowiedzialności i empatii, budując tym samym swoją wyjątkową, bogatą osobowość. Podcast jest opowieścią o rodzinnym domu przepełnionym miłością, ciepłem i zrozumieniem, ale również naznaczonym stratą i bólem po śmierci mamy i brata. O najbliższych przyszłego papieża opowiadają, m.in. Helena Szczepańska, Bogusław Banaś, Tadeusz Cichoń, Eugeniusz Mróz, Karol Poliwka, Zbigniew Siłkowski” – podała Magdalena Klaja.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Obecna ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.