„Judaizm i chrześcijaństwo w obliczu pandemii” - to temat spotkania z okazji Dnia pogłębiania i rozwoju dialogu między katolikami i żydam.
Będzie on obchodzony w najbliższy poniedziałek w Rzymie. Odbędzie się on po raz 33. w Muzeum Żydowskim, mieszczącym się w głównej Synagodze Rzymu.
Spotkanie otworzy kardynał wikariusz dla diecezji rzymskiej Angelo De Donatis. Następnie głos zabiorą naczelny rabin gminy żydowskiej w Rzymie Riccardo Di Segni oraz kard. José Tolentino de Mendonça, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego, którzy będą dyskutować na temat duchowych i ludzkich wyzwań stojących przed judaizmem i chrześcijaństwem w obliczu pandemii. Zgodnie z przepisami anty-covidowymi w wydarzeniu nie weźmie udziału publiczność, ale będzie ono transmitowane na żywo przez Telepace i na stronie facebookowej diecezji rzymskiej.
„W tym wyjątkowym czasie jesteśmy razem, ramię w ramię - podkreśla kard. De Donatis - i podobnie jak autor Księgi Koheleta, stawiamy sobie pytania. Podczas pandemii dotknęliśmy własnymi rękami, bez dwuznaczności, prawdy o naszej kruchości”. Ks. Marco Gnavi, odpowiedzialny za ekumenizm i dialog międzyreligijny w diecezji rzymskiej, wyjaśnił, że „wspólnym zamiarem jest ofiarowanie duchowych zasobów i wskazań, które pozwolą z ufnością i w mądry sposób stawić czoła naszym czasom, tak wyjątkowo naznaczonym globalną kruchością”. „Próby historii powinny pobudzić wierzących do zmierzenia się z nimi, wychodząc od pism żydowskich i chrześcijańskich oraz mądrości w nich zawartych” – dodał ks. Gnavi.
Dzień pogłębiania i rozwoju dialogu między katolikami i Żydami inspirowany jest wskazaniami Soboru Watykańskiego II i dekretem Nostra Aetate. Konferencja Episkopatu Włoch ustanowiła go we wrześniu 1989 roku, wyznaczając doroczną datę na 17 stycznia, w przeddzień „Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan”, aby podkreślić pierwotny korzeń tożsamości wszystkich chrześcijan. Celem tego dnia jest uwrażliwienie chrześcijan na szacunek, dialog i znajomość tradycji żydowskiej, otwarcie na dary i doświadczenia ludu „nigdy nie odwołanego Przymierza", w braterskim spotkaniu, które wzbogaci również żydowskich braci i siostry o nową wiedzę o katolikach oraz ich życiu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).