Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2021 roku w Kościele katolickim na świecie.
KWIECIEÑ
28 marca-4 kwietnia, Świat. Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne z powodu pandemii koronawirusa w większości krajów były obchodzone z obostrzeniami sanitarnymi. W Ziemi Świętej liturgie wielkopostne i uroczystości Wielkanocy były sprawowane prawie normalnie, bez szczególnych ograniczeń, ale przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności przeciwko COVID-19. Zalecano je wiernym, którzy w coraz większej liczbie uczestniczyli w takich nabożeństwach jak: Droga Krzyżowa, sobotnie czuwania przy Grobie Pańskim i pielgrzymki. Triduum Paschalne było odprawiane w „normalnej formie” w bazylice Grobu Pańskiego, podobnie jak nabożeństwa w Getsemani i Wieczerniku.
6. Niemcy. W wieku 93 lat zmarł w swoim domu w Tybindze Hans Küng, jeden z najbardziej znanych współczesnych teologów, założyciel fundacji „Weltethos” (Etos świata). Szwajcar, który w latach 1960-96 wykładał w Tybindze, odegrał znaczącą rolę w Kościele katolickim. Jego książki, takie jak: „Nieomylny?”, „Być chrześcijaninem”, „Czy Bóg istnieje?” stały się bestsellerami, ale też spowodowały, że popadł w konflikt z Urzędem Nauczycielskim Kościoła. W 1979 Kongregacja Nauki Wiary przeprowadziła proces mający na celu zbadanie zgodności z doktryną katolicką wypowiedzi Künga, zwłaszcza kwestionujących dogmat o nieomylności papieża. W deklaracji „o niektórych aspektach nauczania teologicznego profesora Hansa Künga” Kongregacja orzekła, że Hans Küng odszedł w swoich pismach od integralnej wiary katolickiej i dlatego nie może być uważany za teologa katolickiego ani – jako taki – nie może pełnić misji nauczania. Pozbawienie prawa nauczania nie wiązało się jednak z utratą stanu duchownego. Papież Jan Paweł II deklarację zatwierdził. Przez dziesięciolecia był nade wszystko uważany, ku swemu, jak sam wyznał, rozczarowaniu, za krytyka Kościoła i papieża par excellence. Obok Josepha Ratzingera jest on najczęściej czytanym niemieckojęzycznym teologiem katolickim.
20. Świat. Wolność religijna jest naruszana w co trzecim państwie świata. Ogłoszono raport przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Jego 15. edycja dotyczyła lat 2018-20. Według autorów 67 proc. mieszkańców Ziemi (czyli 5,2 mld) mieszka w 62 państwach (niemal jednej trzeciej spośród wszystkich 196), w których występuje jakaś forma łamania wolności religijnej. Grupą najbardziej prześladowaną są chrześcijanie. W 26 spośród wspomnianych 62 państw dochodzi do prawdziwych prześladowań, zaś w pozostałych 36 do dyskryminacji. Ponadto 24 kolejne państwa znajdują się „pod obserwacją”, gdyż pojawiły się w nich np. zbrodnie z nienawiści o podłożu religijnym i akty wandalizmu.
MAJ
2. Świat. Rozpoczął się "maraton modlitewny”, który do końca maja „łączył świat we wspólnym wołaniu do Boga o ustanie pandemii”. Wiele osób bezpośrednio dotkniętych przez Covid-19, zmarli i ich rodziny, ci, którzy żyją w niepewności, lekarze i pielęgniarki, naukowcy i wolontariusze, ale także bezrobotni, kobiety, które ucierpiały z powodu przymusowego zamknięcia, i ci, którzy stracili nadzieję: w intencji ich wszystkich modlił się 1 maja w Bazylice Watykańskiej papież Franciszek. Wieczorny różaniec stanowił pierwsze ogniwo "maratonu modlitewnego". Do papieskiej inicjatywy przyłączyło się 30 sanktuariów maryjnych ze wszystkich kontynentów, wśród nich, 3 maja, Jasna Góra, gdzie modlono się za zarażonych i chorych.
8. Niemcy. W Niemczech i wielu miejscach na świecie obchodzono 500. rocznicę urodzin św. Piotra Kanizjusza (1521-97). Ten niemiecki jezuita urodził się w Geldrii (obecnie Holandia) i był bliskim współpracownikiem św. Ignacego Loyoli. Został kanonizowany w 1925 r. Jest doktorem Kościoła. Był on pierwszym jezuitą niemieckim, organizatorem niemieckiej prowincji zakonu i twórcą jej potęgi. Zasłynął jako znakomity kaznodzieja i wykładowca na tworzonych jezuickich akademiach i kolegiach (m.in. w Ingolstadt i Fryburgu Bryzgowijskim). Jest też autorem wielu prac teologicznych i katechetycznych. Często nazywany jest drugim (po św. Bonifacym) apostołem Niemiec.
8. Izrael. W pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie doszło do starć między Palestyńczykami a izraelską policją. Zapoczątkowało to eskalację krwawego konfliktu w Izraelu, Strefie Gazy i na terenach okupowanych. Jego przyczyną w dużej mierze był plan wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne osiedla izraelskie. Podczas modlitwy „Regina caeli” 16 maja w Watykanie Franciszek zaapelował „w imię Boga” o zaprzestanie przemocy i o "wejście na drogę dialogu i przebaczenia". Papież wskazał, że wzrost nienawiści i przemocy w wielu miastach Izraela jest „poważną raną dla braterstwa i pokojowego współżycia między obywatelami, którą trudno będzie zagoić, jeśli szybko nie rozpocznie się dialogu”. Wezwał do nieustannej modlitwy o to, by „Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia, aby być cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, krok po kroku ucząc się wspólnej nadziei i współistnienia jako bracia”. Z apelem o zawieszenie zwrócił się także sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
20-21. Chiny. W ciągu zaledwie dwóch dni niemal cały personel kościelny z prefektury apostolskiej Xinxiang został aresztowany w wyniku akcji policyjnej w prowincji Hebei. Najpierw zatrzymano siedmiu księży i 10 seminarzystów a później za kratki trafił miejscowy biskup 63-letni Joseph Zhang Weizhu, konsekrowany w 1991, który już wcześniej był wielokrotnie więziony. Wielu obserwatorów zwraca uwagę, że od czasu podpisania Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chinami (w 2018, a następnie przedłużonego w 2020) w Państwie Środka wzmogły się prześladowania katolików, zwłaszcza tych „nieoficjalnych”, tj. nie uznawanych przez władze komunistyczne.
CZERWIEC
4. Niemcy. Wyszło na jaw, że arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu. Franciszek w liście z 10 czerwca nie przyjął jej i poprosił kardynała o dalsze sprawowanie urzędu i zaangażowanie w walkę z kryzysem nadużyć seksualnych.
13. Etiopia. O przezwyciężenie kryzysu i katastrofy humanitarnej w regionie Tigraj zaapelował Franciszek podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Po sześciu miesiącach konfliktu 20 proc. z sześciu milionów mieszkańców północy Etiopii doświadcza braku żywności. 80 proc. zbiorów ludzi żyjących z rolnictwa zostało zdewastowanych lub zniszczonych przez suszę, 90 proc. dobytku zwierzęcego padło lub uprowadzono. Ponadto dwa miliony osób zostało ewakuowanych i przybywa poza miejscami zamieszkania.
16. Mjanma. Od 1 lutego armia prześladuje Kościół katolicki, przeszukuje świątynie i aresztuje księży. W stanach Kaja i Szan we wschodnich regionach kraju artyleria wojskowa ostrzelała osiem kościołów katolickich, część z nich zrujnowano. W stanach Kaja, Karen, Szan, Kaczin i Czin armia nadal prowadzi wojnę na wielu frontach przeciwko milicjom mniejszości etnicznych zwanych „etnicznymi organizacjami zbrojnymi”, które przyłączyły się do oporu przeciwko dyktaturze wojskowej. Z miejsc objętych wojną domową uciekło łącznie ponad 200 000 osób. Z wyjątkiem Szan, chrześcijanie stanowią od 40 do 80 procent ludności w tych regionach. W innych częściach Mjanmy powstały agresywne grupy podziemne, które walczą z juntą, stosując taktykę partyzancką. Przez cały rok Franciszek wielokrotnie apelował o modlitwę i pokój w Mjanmie. Od przewrotu z 1 lutego pogrążona jest ona w chaosie, a wojsko i policja wielokrotnie brutalnie tłumiły trwające w całym kraju protesty i strajki. Podległe wojskowym władzom służby zabiły ponad 1000 osób, a wiele tysięcy innych zostało zatrzymanych.
17-21. Meksyk. Z pięciodniową wizytą przebywał tam sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Głównym celem jego pobytu w tym kraju było udzielenie sakry biskupiej ks. Ferminowi Sosa Rodríguezowi w mieście Izamal w południowomeksykańskim stanie Jukatan. Tego pochodzącego z tych stron kapłana Franciszek mianował arcybiskupem, nuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.