25 listopada przypada, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy dzień walki z przemocą wobec kobiet. W związku z tym Talitha Kum, sieć zakonna zajmująca się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, zorganizowała w Internecie konferencję pod hasłem „Call to action”. W spotkaniu weźmie udział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Jedną z prelegentek będzie także s. Aurea Abby Avelino, która koordynuje pracę organizacji Talitha Kum w Azji.
Zakonnica należy do zgromadzenia sióstr Maryknoll od. św. Dominika, założonego w XX w. w Stanach Zjednoczonych dla pracy na misjach zagranicznych. Pochodzi z Filipin, ale wychowała się w USA. Obecnie mieszka w Japonii, skąd koordynuje prace Talitha Kum. „Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia dla kobiet z krajów azjatyckich, które niezwykle często padają ofiarą handlu ludźmi i są wykorzystywane seksualnie. Współczesne niewolnictwo to wciąż wielka plaga” – stwierdza w rozmowie z Radiem Watykańskim s. Abby.
Talitha Kum to międzynarodowa i międzyzakonna organizacja, która przeciwstawia się współczesnemu niewolnictwu w 70 państwach na 6 kontynentach. Jej celem jest także walka z przemocą seksualną. Powstała w 2009 r. z inicjatywy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich. Proceder handlu ludźmi obejmuje tak wielkie terytoria, że dotarcie z pomocą do ofiar przestępców wymagało stworzenia ogólnoświatowej sieci. Siostry zajmują się bezpośrednią pomocą poszkodowanym, działaniami prewencyjnymi i informacyjnymi. Nazwa pochodzi od słów Jezusa wypowiedzianych w czasie spotkania z córką Jaira: „Talitha kum”, czyli „Dziewczynko, mówię ci, wstań!” (Mk 4, 41).
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.