Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie rozpoczął się cykl konferencji zorganizowanych w rocznicę opublikowania encykliki Fratelli Tutti Papieża Franciszka.
Temat: „Fratelli tutti: marzenie Boga o świecie bardziej ludzkim” podkreśla wspólny wątek dokumentu, jakim jest myślenie o lepszym świecie, w którym ludzkość jest bardziej zjednoczona. Inauguracji cyklu spotkań przewodniczył kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
W dokumencie, który jest owocem doświadczenia zrodzonego wraz z deklaracją o międzyludzkim braterstwie z Abu Zabi, marzenie „o nowym spotkaniu, o dialogu, sprawiedliwości i pokoju”, jest jednym z powracających tematów. Referaty przedstawiać będą teologowie, uczeni, misjonarze i wykładowcy z różnych wydziałów, instytutów i ośrodków Gregoriany. Ich celem jest „szerzenie i pogłębianie zrozumienia ważnego przesłania encykliki” oraz wspólne zastanawianie się nad różnymi „ścieżkami nadziei” przedstawionymi z perspektywy różnych dyscyplin. Jednym z tematów będzie „Budowanie braterstwa i dialogu z islamem, począwszy od kwestii bioetycznych”, oraz refleksje nad encykliką ze strony żydowskiej z rabinem Benedyktem Carucci Viterbi. „Papież zachęca ludzi by myśleli o wielkich celach” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Laurent Basanese, jezuita, profesor wydziału misjologii.
Wykład podsumowujący 16 grudnia wygłosi kard. Miguel Angel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.