"Świat według Narnii" to doskonały przewodnik po krainie stworzonej przez Lewisa. Jonathan Rogers odkrywa przed czytelnikiem wewnętrzny świat "Opowieści z Narnii". A równocześnie wykracza poza historię opowiedzianą przez Lewisa i pokazuje jej kontekst – świat samego autora.
Rogers zdradza nam również, wokół jakich spraw krążyły myśli pisarza, gdy ten opowiadał o przygodach dzieci Pevensie, Eustachego i Julii, Digory’ego i Poli. Pomaga głębiej zrozumieć treść "Opowieści z Narnii", odkrywa ich symbolikę, zwraca uwagę na istotne detale albo drugie dno poszczególnych wydarzeń i opisów. Pokazuje, gdzie i w jaki sposób Lewis wplótł odniesienia do Ewangelii. Twierdzi – a jego słowa brzmią przekonująco – że główne siły napędowe twórczości Lewisa to niezwykła wyobraźnia i rozumna wiara.
Swoją opowieść Rogers prowadzi żywo i niezwykle zajmująco – czytelnik niemal słyszy głosy Ryczypiska, Błotosmętka, Zuchona, czuje słodki smak i ożywczą siłę wód Ostatniego Morza, do którego dotarła załoga „Wędrowca do Świtu”, wraz z Łucją wtula się w miękka sierść Aslana…
Jonathan Rogers – literaturoznawca (jego specjalność naukowa to XVII-wieczna poezja angielska), pisarz, znany przede wszystkim jako autor trylogii Wilderking. Był wykładowcą w Vanderbilt University. Od kilku lat całkowicie poświęca się pracy pisarskiej. Mieszka w Nashville w stanie Tennessee, z żoną Lou Alice i sześciorgiem dzieci.
- Chrześcijaństwo zaczyna się od ciągu faktów, przyjmowanych na wiarę, a przedstawionych w formie opowieści: Bóg stał się człowiekiem, dobrze przeżył swoje życie, zmarł, by spłacić grzechy ludzi, i zmartwychwstał, by poprowadzić ich do nieba. Wiara jednak nie sprowadza się do samej tylko akceptacji faktów czy prawd, nawet tak ważnych jak wyżej wymienione. W te fakty wierzą przecież i demony. Fakty mogą mieć dla nas znaczenie – ogromne znaczenie – jedynie wówczas, gdy przełożymy je na naszą wolę i pragnienia. To zaś dzieje się za sprawą wyobraźni. Jak to ujął sam Lewis: „Rozum nadaje naturalny porządek prawdzie; jednak wyobraźnia jest narzędziem nadającym znaczenie” - Jonathan Rogers.
Wydawnictwo Świętego Wojciecha ufundowało dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Mieliśmy także dodatkowe książki-niespodzianki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).