Komisja Episkopatów Krajów Unii Europejskiej (COMECE) opublikowała oświadczenie: „Usłyszeć płacz ubogich w kontekście pandemii COVID-19 i jej zwalczania”, w którym zaproponowano działania i zalecenia dla instytucji UE, w celu wzmocnienia walki z ubóstwem w Europie. „Należy zwalczać nowe formy ubóstwa” - uważa przewodniczący komisji spraw społecznych, bp Antoine Hérouard.
Walka z ubóstwem jest jednym z głównych priorytetów społecznych UE. Biskupi uważają, że „należy uczynić więcej, aby zwalczać nowe formy ubóstwa oraz promować kreatywne sposoby rozwiązywania problemów dotyczących strukturalnych przyczyn ubóstwa”. Komisja wskazała na wzrost w ciągu ostatniej dekady ubóstwa wśród osób pracujących, niemających godnych warunków pracy. „Nikogo nie można zostawiać w tyle” – zaznaczono. Pokazano też przykłady „dobrych praktyk” wprowadzonych w życie przez Caritas w różnych krajach i ich regionalnych partnerów.
Zalecenia Komisji obejmują: wzmocnienie pomocy materialnej i żywnościowej w ramach funduszy UE, lepsze, odpowiadające rzeczywistości monitorowanie ubóstwa, ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo i przyzwoitych mieszkań, lepsze zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu, promowanie godnej pracy, a także wysokiej jakości edukacji i solidarności.
„Musimy działać, aby wzmacniać naszą integrację w gospodarce, społeczeństwie i polityce”– zakończył bp Hérouard.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.