„Słuchajcie!” – tak brzmi hasło wybrane przez Franciszka na przyszłoroczny 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Papież ogłosił je tradycyjnie w w dniu, kiedy liturgia wspomina świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Św. Gabriel jest patronem radiowców.
Po orędziu na rok 2021, w którym Franciszek skoncentrował się na tym, by „iść i widzieć”, tym razem Ojciec Święty prosi świat komunikacji, aby na nowo nauczył się słuchać. Tekst pełnego papieskiego orędzia zostanie ogłoszony 24 stycznia przyszłego roku. W tym dniu Kościół wspomina patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego.
Ogłaszając tegoroczne hasło Franciszek zaznaczył, że pandemia dotknęła i zraniła wszystkich ludzi, wszyscy muszą więc być wysłuchani i pocieszeni. Podkreślił, że słuchanie jest podstawą dobrej informacji, bo to właśnie od niego rozpoczyna się poszukiwanie prawdy. „Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania. Z tego powodu, aby się rozwijać, także zawodowo, jako dziennikarze, musicie na nowo nauczyć się tej sztuki” – napisał Ojciec Święty.
Podkreślił, że sam Jezus prosi nas, abyśmy zwracali uwagę na to, jak słuchamy (por. Łk 8, 18).Zaznaczył, że aby móc prawdziwie słuchać, potrzeba odwagi oraz wolnego od uprzedzeń i otwartego serca. „W tym czasie, kiedy cały Kościół jest zaproszony do słuchania, aby uczyć się synodalności, my wszyscy jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia słuchania jako niezbędnego elementu dobrej komunikacji” – podkreślił Ojciec Święty.
W większości krajów Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Episkopaty krajowe mogą jednak określać własne terminy tego Dnia. W Polsce obchody przypadają na trzecią niedzielę września. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu został ustanowiony przez Papieża Pawła VI w 1967 r.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.