Jasna Góra: nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

W tym roku święto będzie też przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Na Jasnej Górze trwają przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. To przede wszystkim wieczorna Msza św. nowennowa, ale i modlitwa kolejnych grup pielgrzymkowych: pieszych i rowerowych. W tym roku święto będzie też przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

- Nowenna i święto Matki Bożej - 26 sierpnia, łączą Polaków w kraju i zagranicą i są okazją do odkrywania jasnogórskiej duchowości - zauważa o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. „Łączy tych, którzy kochają Matkę Bożą jako Królową Polski. To bardzo wyraźnie słychać w kolekcie z uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w tej kolekcie prosimy o wolność dla narodu, o pokój, i o to, by religia cieszyła się w naszym kraju wolnością, to jest coś niezwykle ważnego, bo Jasna Góra, Matka Boża jest gwarantem tej wolności” – podkreśla o. Legan.

Msze św. nowennowe odprawiane są na Szczycie o godz.18.30. Specjalne kazania głosi ks. Lucjan Bielas, historyk Kościoła z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Każdego dnia w nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze.

25 sierpnia na Jasnej Górze otwarta zostanie wystawa o nowym błogosławionym. O 21.00 rozpocznie się koncert plenerowy - oratorium w wykonaniu filharmonii śląskiej „Per Mariam Soli Deo” o życiu i przesłaniu kard. Wyszyńskiego. 26 sierpnia podczas sumy odpustowej o 11.00 tradycyjnie ponowione zostaną  Śluby Narodu, których ks. Prymas jest autorem.

Na uroczystość przybywają kolejne pielgrzymki. Rozpoczyna się tzw. drugi sierpniowy szczyt. Dotarli już wierni z diecezji opolskiej, gliwickiej, rowerzyści z diecezji kieleckiej i inne mniejsze grupy. Pątnicy zgłębiają nauczanie i dziedzictwo kard. Wyszyńskiego: „Kard. Wyszyński był bardzo zakochany w Polsce, tutaj na znaczku pielgrzymkowym jest fotografia kard. Wyszyńskiego z obrazem Matki Bożej to ze względu na beatyfikację”.

Słowa Prymasa Wyszyńskiego wypowiedziane do nauczycieli zgłębiali dyrektorzy szkół katolickich. Ich ogólnopolskie spotkanie odbyło się w piątek. W czwartek natomiast miała miejsce konferencja prasowa, w czasie której paulini poinformowali, że w odpowiedzi na apel komitetu organizacyjnego beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej na Jasnej Górze 12 września odbędzie się telemost i wspólne radosne przeżywanie tych uroczystości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7