Biskup Liège: powódź jak za Noego, szukajmy odniesienia w Biblii

We wstępnym bilansie powodzi w Belgii mowa jest o co najmniej 20 ofiarach śmiertelnych.

Przeżyliśmy powódź biblijną, a zatem trzeba z niej wyciągnąć również przesłanie duchowe, szukać odniesienia w Słowie Bożym, w modlitwie i życiu duchowym – mówi Radiu Watykańskiemu biskup Liège, czwartego co wielkości miasta Belgii, które w tych dniach znalazło się w centrum katastrofalnych powodzi. Wstępny bilans mówi o co najmniej 20 ofiarach śmiertelnych w tym kraju.

Bp Jean-Pierre Delville przyznaje, że powódź była ogromnym wstrząsem dla mieszkańców jego diecezji. Kompletnie zalane jest stutysięczne Verviers, w samym Liège wiele rodzin pozostało bez dachu nad głową. Diecezja spieszy z pomocą powodzianom, udostępnia swoje lokale. Dziś staram się przekazać przede wszystkim przesłanie, które zachęca do wytrwania i nadziei. Jutro przyjdzie czas na refleksję również duchową – mówi bp Delville.

„Przeżyliśmy naprawdę to samo, co opisuje Biblia, kiedy mówi o powodzi. Niczym gniew nieba, jak wtedy, kiedy Bóg był rozgniewany na zepsucie cywilizacji w czasach Noego. Mówi się przecież, że te zaburzenia klimatyczne są po części spowodowane przez nieostrożność człowieka i niekontrolowany rozwój techniki. Po drugie jesteśmy też odpowiedzialni za prewencję. Od 15 dni meteorolodzy zapowiadali ulewy i mówili, że trzeba opróżnić zapory, ale tego nie zrobiono, nie spuszczono na czas wody. A zatem była niedbałość, nieostrożność, brak odpowiedzialności i przewidywania. Nasze społeczeństwo musi się zastanowić nad tym, jak gospodarować ziemią, morzem, klimatem. Inaczej, znajdziemy się w jeszcze gorszej sytuacji. A zatem wnioski na przyszłość to odpowiedzialność i modlitwa, oświecona przez Pismo Święte, które uświadamia nam naszą odpowiedzialność. Ale ważne jest również, abyśmy mieli zaufanie do Boga na modlitwie. Abyśmy nie byli zdani jedynie na nasze siły i dobrą wolę, nie godząc się na to, by Słowo Boże nas oświecało. Jestem przekonany, że z tych tragicznych wydarzeń wyłania się również przesłanie duchowe. Musimy nabrać zaufania do naszej wiary i do Ewangelii, która daje nam orientację w tego rodzaju sytuacjach, podczas mroku i ulewy. Jeśli nie chcemy reagować w sposób niekontrolowany, musimy szukać odniesienia w Słowie Bożym, w modlitwie i życiu duchowym.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10