12 nowych projektów w Afryce

Obecnie Caritas Polska wspiera 12 projektów misjonarskich realizowanych w sześciu krajach Afryki: Kenii, Etiopii, Zambii, Tanzanii, Sudanie Południowym i Rwandzie.

Wspólnymi siłami Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi udało się zebrać środki na zakup generatora tlenu dla szpitala w Antsirabe na Madagaskarze. To tylko jedno z licznych dzieł misyjnych w Afryce wspieranych przez Caritas.

Zakup generatora tlenu dla szpitala na Madagaskarze to wydatek, blisko 500 tys. zł. W wielu krajach Afryki, zwłaszcza poza dużymi miastami, oprócz specjalistycznego sprzętu brakuje jednak podstawowych rzeczy niezbędnych do zaspokojenia najprostszych potrzeb - informuje Caritas.

I tak 22 tys. zł potrzeba, aby wyposażyć gabinet medyczny w Centrum Dobrego Samarytanina prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Dobrych Samarytanek w miejscowości Bukanga w Tanzanii. Potrzebne są meble, lodówka, umywalka, oraz roczny zapas leków i odczynników służących do przeprowadzania podstawowych badań medycznych. – Dostęp do służby zdrowia w Tanzanii jest ograniczony, zwłaszcza dla najuboższych. W kraju, którego mieszkańcom grożą na co dzień tak poważne choroby jak dur brzuszny, malaria, czy trąd, szybko udzielona pomoc medyczna decyduje często o życiu. Dlatego chcemy wesprzeć siostry samarytanki – tłumaczy Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

– W ramach naszego projektu planowane jest zatrudnienie laboranta-diagnosty, który będzie przeprowadzał badania i udzielał podstawowych porad medycznych podopiecznym ośrodka i najuboższym mieszkańcom okolicznych wiosek. Dzięki temu oszczędzą czas i pieniądze potrzebne na dojazd do przychodni mieszczącej się w odległej miejscowości.

Innym projektem jest budowa przedszkola w zambijskiej miejscowości Mabumba. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny prowadzi w Zambii szereg placówek, pomagając osobom starszym, chorym i sierotom. Do Domu Opatrzności Bożej w ubogiej dzielnicy Lusaki, stolicy kraju, codziennie przychodzą setki dzieci. Siostry karmią je, organizują dla nich zajęcia edukacyjne. Ze względu na ogromne potrzeby misjonarki chcą rozszerzyć działalność skierowaną właśnie do najmłodszych. Na działce otrzymanej od miejscowych władz planują budowę przedszkola, szkoły podstawowej i domu misyjnego.

Działka przedszkolna jest częścią większego terenu, który w kolejnych latach będzie stopniowo zagospodarowywany. Na będącym jej częścią polu ma być prowadzona uprawa orzeszków ziemnych, kukurydzy, słodkich ziemniaków i manioku. Część roślin została już zasadzona. Projekt zapewni zatrudnienie miejscowej ludności, której możliwości zarobkowe zostały w roku 2020 znacznie ograniczone ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Na uporządkowanie działki i rozpoczęcie budowy siostry potrzebują 31 tys. zł.

Obecnie Caritas Polska wspiera 12 projektów misjonarskich realizowanych w sześciu krajach Afryki: Kenii, Etiopii, Zambii, Tanzanii, Sudanie Południowym i Rwandzie. Pięć z nich jest związanych z pomocą żywnościową, dwa z opieką nad dziećmi (wspomniana budowa przedszkola w Zambii oraz remont i wyposażenie żłobka w Tanzanii). Pozostałe odpowiadają na różne lokalne potrzeby, jak np. w zambijskiej Lusace, gdzie Dom Opatrzności Bożej misjonarek Świętej Rodziny służy seniorom, dzieciom i ubogim.

– Ich budżety zamykają się w kwotach od 12 do 95 tys. zł, w zdecydowanej większości potrzeba nie więcej niż 50 tys. zł. To oznacza, że od kilkudziesięciu do kilkuset drobnych wpłat wystarcza, aby tysiące kilometrów od nas znacząco poprawić jakość życia wielu cierpiących ludzi – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Każdy z nas może więc stać się aniołem stróżem potrzebującej pomocy rodziny, żyjącej na przykład w Sudanie Południowym czy Rwandzie.

Więcej o pomocy na:

www.caritas.pl/misjonarze

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8