Rzym. Prof. Sergio Alfieri - chirurg, który operował papieża

55-letni rzymianin Sergio Alfieri jest profesorem zwyczajnym chirurgii ogólnej na Uniwersytecie Katolickim w Rzymie i kierownikiem oddziału chirurgii układu pokarmowego Polikliniki Gemelli.

Urodził się 28 grudnia 1966 r. w Rzymie, a dyplom na katolickim uniwersytecie obronił w 1992 r. z najwyższą notą. Specjalizuje się w chirurgii układu pokarmowego, chirurgii jelita grubego, chirurgii żołądka i chirurgii trzustki. Może poszczycić się doświadczeniem i wieloma publikacjami na arenie międzynarodowej, które są odniesieniem dla wielu specjalistów w dziedzinie patologii układu trawiennego.

U papieża Franciszka ma do czynienia z objawowym zwężeniem uchyłków okrężnicy. Do tej pory prof. Alfieri przeprowadził ponad 9 tys. operacji chirurgicznych. Jest uczniem Giovanniego Battisty Doglietto, należącego z kolei do zespołu Francesco Crucittiego, który przeszedł do historii jako chirurg Jana Pawła II, wykonując u niego trzykrotnie operacje.

Profesor Alfieri poświęcił się szczególnie chirurgii jelita grubego, rozwijając minimalnie inwazyjne techniki (laparoskopowe i robotyczne), które stanowią obecnie 85 proc. interwencji chirurgicznych. Jest również ekspertem w zakresie chirurgii trzustki, ciężkiego ostrego zapalenia trzustki, chirurgii żołądka, a także chirurgii mas brzusznych i miednicy oraz chirurgii przerzutów raka jelita grubego do wątroby. Jego ostatnia publikacja naukowa dotyczyła hospitalizacji i powikłań po interwencjach chirurgicznych jelita grubego.

Jak pisze rzymski "Il Messaggero" - pacjenci określają prof. Alfieriego jako "uprzejmego, punktualnego i dobrego fachowca". Dwa lata temu profesor operował z powodzeniem Vittoria Cecchiego Goriego, znanego włoskiego producenta filmowego, który w stanie zagrożenia życia trafił także do Kliniki Gemelli.

Jak informuje ANSA, papież dzisiejszą noc spędzi w szpitalu. Oczekiwany jest biuletyn medyczny po zakończeniu zabiegu. Nie wiadomo, jak długo Franciszek pozostanie w klinice. Jest drugim hospitalizowanym tam papieżem po Janie Pawle II.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8