O umorzenie długów krajów najuboższych i zainwestowanie tych środków w odbudowę gospodarki po pandemii Caritas Internationalis apeluje do przywódców grupy G7, czyli najbardziej rozwiniętych państw świata, którzy przez najbliższe dwa dni obradują w Kornwalii.
Ten apel jest echem słów Papieża Franciszka, który od momentu wybuchu pandemii wielokrotnie, ale wciąż bezskutecznie wzywa do przynajmniej częściowej redukcji zadłużenia.
Sekretarz generalny Caritas Internationalis przypomina, że koronawirus mocno uwidocznił niesprawiedliwości społeczne istniejące na świecie. Aloysius John zauważa, że ich wyeliminowanie jest jedyną drogą do budowania przyszłości. Jako przykład dramatycznych konsekwencji zadłużenia dla gospodarki krajów rozwijających podaje Zambię, gdzie dług stanowi aż 45 procent obciążenia dla rocznego budżetu państwa. To co zostaje nie wystarcza więc, by wzmocnić system opieki zdrowotnej czy edukacji w tym kraju.
Przedstawiciel Caritas Internationalis podkreśla, że ta największa kościelna organizacja pomocowa na świecie kolejny raz staje się głosem tych, którzy głosu nie mają. Apelując o umorzenie zadłużenia przypomina, że tylko rządy krajów afrykańskich przekażą w tym roku na spłatę długów prywatnym wierzycielom ponad 23 mld dolarów, co stanowi ponad trzykrotność kosztów zakupu szczepionek dla całego kontynentu. Stąd apel do wierzycieli o umorzenie długów i reinwestowanie środków w odbudowę po pandemii. Także Papież Franciszek przypomina, że „uwolnienie od ciężaru zadłużenia jest dziś gestem głęboko ludzkim, który może pomóc ludziom w rozwoju, dostępie do szczepionek, zdrowia, edukacji i tak koniecznych miejsc pracy”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.