Bp Bätzing: nowy model Synodu Biskupów zbieżny z niemiecką „Drogą Synodalną”

Nowy model funkcjonowania Synodu Biskupów jest zbieżny z niemiecką „Drogą Synodalną” – uważa przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów- biskup Georg Bätzing z Limburga.

Reklama

„Ogłoszony dziś w Rzymie proces ogólnoświatowego Synodu Biskupów zostanie uzupełniony w Niemczech przez rozpoczętą już Drogę Synodalną" - powiedział bp Bätzing. Zapewnił, że tamtejszy Kościół wniesie swoje doświadczenia z Drogi Synodalnej w dzieło przygotowania i realizacji Synodu Biskupów w Rzymie". „Są to dwie różne drogi, które mają wspólny cel: uczynić Dobrą Nowinę Ewangelii widzialną i realną dzisiaj w obliczu «znaków czasu»” – stwierdził ordynariusz Limburga .

Droga Synodalna jest kontrowersyjnym procesem gromadzącym niemieckich biskupów i ludzi świeckich w celu przedyskutowania czterech głównych tematów: sposobu sprawowania władzy w Kościele; moralności seksualnej; kapłaństwa; oraz roli kobiet. Początkowo zapowiedziano, że proces zakończy się serią „wiążących" głosowań - co wzbudziło obawy Watykanu, że rezolucje mogą podważyć nauczanie i dyscyplinę Kościoła. Stolica Apostolska skierowała do niemieckich biskupów list, w którym oświadczyła, że plany te „nie są ważne eklezjologicznie”.

Rada Stała Niemieckiej Konferencji Biskupów spotka się w czerwcu, aby omówić przygotowania do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem będzie: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Rozpocznie się on dwuletnią fazą konsultacyjną, w której wezmą udział diecezje katolickie z całego świata w październiku 2021 roku, a zakończy Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów w Watykanie w październiku 2023 roku.

Bp Bätzing podkreślił, że nowy program Synodu podkreśla „udział całego ludu Bożego w rozwoju Kościoła powszechnego". Przypomniał, że w 2015 r. papież Franciszek w sposób fundamentalny nakreślił swoje idee Kościoła synodalnego. Dziś przeżywają one widzialną konkretyzację, charakteryzującą się przede wszystkim ogólnoświatowym uczestnictwem. „Jak nigdy dotąd, Lud Boży angażuje się w przygotowanie i proces ogólnoświatowego Synodu Biskupów. Ta nowa forma synodalności wyzwoli, mam nadzieję, potężny impuls i dynamiczne siły” – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu. Zaznaczył, że prośba Rzymu skierowana do biskupów świata, aby w pierwszej fazie konsultowali się ze swoją owczarnią pokazała, jak papież Franciszek rozumie synodalność. Chodzi mu o communio (komunię) Kościoła, który jest na wspólnej drodze. „Z wyraźnym zadowoleniem przyjmuję tę formę synodalności i leżące u jej podstaw rozumienie Kościoła. Jest to szansa dla całego Kościoła powszechnego, że wierni na różnych poziomach życia kościelnego wszędzie są zaproszeni do udziału w tej podróży” – powiedział bp Georg Bätzing.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama