Maryja zaprasza do Piotrkowa Trybunalskiego

"Od niepamiętnych czasów nasza świątynia przez ludzi nazywana jest sanktuarium maryjnym" - mówią zakonnicy.

Już 6 czerwca metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, ogłosi kościół w Piotrkowie Trybunalskim - Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.

"Od niepamiętnych czasów nasza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim nazywana jest sanktuarium maryjnym, jednak jest to tylko zwyczajowa nazwa pobożnego ludu" - mówią ojcowie bernardyni, opiekujący się sanktuarium. Teraz sanktuarium zostanie erygowane przez metropolitę łódzkiego.

"Każdego dnia już o 5.30, a więc jeszcze przed odsłonięciem Cudownego Obrazu, mogę obserwować, jak różni ludzie idąc do pracy, wstępują choć na krótką chwilę, by się pomodlić, zapalić świeczkę przy ołtarzu i powierzyć Maryi kolejny dzień swego życia - mówi klasztorny zakrystian, br. Zacheusz Rąpała OFM. - Wyrazem wdzięczności za obecność Matki Bożej pośród nas od 400 lat, będzie przygotowana na tę okoliczność suknia wotywna z darów, które wierni składają w zakrystii. Są to pierścionki, obrączki, kolczyki, łańcuszki, naszyjniki, różańce itp. Przez gest złożenia wotum osoba ofiarująca zostawia małą cząstkę siebie, dziękując tym samym za wysłuchanie jakiejś szczególnej prośby" - dodaje zakonnik.

Obraz Matki Najświętszej, czczony w piotrkowskim kościele, powstał w 1625 r. w oddalonym o około 80 km od Piotrkowa miasteczku Przyrów. W tamtejszym klasztorze św. Anny - dawniej należącym do bernardynów, a obecnie zamieszkiwanym przez siostry dominikanki klauzurowe - bernardyński diakon namalował obraz, który od tamtego czasu znajduje się w bocznym ołtarzu świątyni.

Obraz czczono jako cudowny od początków jego istnienia. Dowodem wielkiej czci Matki Bożej, zwanej Piotrkowską, jest złożone w 1732 roku przez władze i mieszkańców wotum wdzięczności w formie ogromnej procesji ulicami ówczesnego Piotrkowa za ocalenie miasta przed klęską pożaru. Niemały wpływ na kult odegrał okres trybunału koronnego. Szlachta uczestnicząca we Mszach św., odprawianych przed obrazem Matki Bożej, doznawała rozmaitych łask (np. uzdrowienia wzroku, dar potomstwa, ocalenie przed kalectwem po wypadku). Zakres kultu był szeroki, gdyż obejmował nie tylko Piotrków, ale ponad to dawne województwo sieradzkie, Łęczycę, Leszno, Kraków, Tarnów oraz Ruś.

W latach 60-tych XX w. bernardyni próbowali wskrzesić ostygły nieco kult maryjny, jednak wysiłki nie przyniosły oczekiwanych efektów. W późniejszym czasie miejsce kultu Matki Bożej Piotrkowskiej zajął kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który był na szeroką skalę rozwijany w całej Polsce.

Zmianę przyniósł początek XXI w. Obraz Piotrkowskiej Pani został ukoronowany dnia 1 czerwca 2003 r. przez abp. Władysława Ziółka, ówczesnego metropolitę łódzkiego. Korony dla Jezusa i Maryi poświęcił Jan Paweł II, podczas Mszy św. sprawowanej w Kalwarii Zebrzydowskiej (19 sierpnia 2002 r.). Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, uchwałą z dnia 25 kwietnia 2007 r., obrała Matkę Bożą Piotrkowską Patronką Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Pisaliśmy o tym:

Odpust ku czci Matki Bożej Piotrkowskiej odbędzie się w niedzielę 6 czerwca o godz 19. Mszy św. Pontyfikalnej przewodniczyć będzie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który również wygłosi słowo Boże. W koncelebrze uczestniczyć będą także biskupi pomocniczy: bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak. W czasie odpustowej Eucharystii metropolita łódzki ogłosi Kościół OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim - Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11