Chciałbym prosić, żebyście dbali o relacje, których punktem wyjścia zawsze jest szacunek – mówił w homilii bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św.
Przedstawiciele Domowego Kościoła wzięli udział w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. – Chciałbym prosić, żebyście dbali o relacje, których punktem wyjścia zawsze jest szacunek – mówił w homilii bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św.
Pielgrzymkę rozpoczęła konferencja bp. Krzysztofa Włodarczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.
Duchowny pokazywał św. Józefa jako męża Maryi. Podkreślał, że św. Józef zawsze pragnął dobra Maryi, nawet w momentach rozterki. Zaznaczył, że serca Maryi i Józefa były zjednoczone w poszukiwaniu woli Bożej. – Dzisiaj serca małżonków też powinny być zjednoczone w poszukiwaniu woli Bożej w codziennym życiu – stwierdził bp Włodarczyk.
Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który w homilii podkreślał, że w tych trudnych czasach pandemii trzeba Panu Bogu zaufać, bo do Niego należy ostatnie słowo. – W takim mocnym wyznaniu wiary mówimy dziś: „Jezu, Ty jesteś Panem, Ty umarłeś i zmartwychwstałeś, Ty panujesz nad wszystkim. My do Ciebie idziemy. To nie grzech, nie śmierć, nie zarazy królują na tym świecie, ale Ty Jezu. Mocno w to wierzymy i Tobie ufamy. Ufamy, że Ty w swojej dobroci możesz nas przeprowadzić przez ten trudny czas” – mówił celebrans.
Wskazywał, że św. Józef jest wzorem zaufania Panu Bogu. – Bardzo chciałbym, abyśmy dzisiaj modlili się o to, żeby nikt nam nie zamieszał w głowie. Żebyśmy w tych trudnych czasach naznaczonych cierpieniem i naszą niemocą, ale też zamętem różnych pojęć, myśli i teorii potrafili zaufać, że Jezus jest Panem wszystkiego. Niech Święty Józef, który tak wiele razy doświadczał sytuacji, które go przekraczały będzie dla nas mocnym odniesieniem i wzorem na te czasy – zaznaczył kaznodzieja.
Odwołując się do listu „Patris Corde” papieża Franciszka zachęcał małżeństwa i rodziny do budowania dobrych relacji. – Czas pandemii jest szczególnie trudny dla małżonków, dla rodziców, dla dzieci. Chciałbym zaprosić, żebyście dbali o relacje, których punktem wyjścia zawsze jest szacunek – podkreślał hierarcha.
Prosił małżonków skupionych w Domowym Kościele, aby byli wzorem dla innych. – Chciałbym prosić, aby wasze małżeństwa i rodziny były dla innych znakiem dobrych relacji, świadectwem szacunku. Nie ma miłości bez szacunku. Proszę, zadbajcie o to. Chciałbym z wami modlić się, aby wasze relacje promieniowały na innych. To świadectwo może być bardzo ważne, pomocne dla wielu małżeństw, którym jest bardzo trudno w relacjach – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.
Przytaczając fragmenty z listu „Patris Corde” o św. Józefie zachęcał, aby małżonkowie czerpali z niego wzór. – Niech ten czas będzie czasem wołania, aby Pan przyszedł, aby prowadził, ale niech to będzie też czas zadumania nad życiem Józefa, aby według tego pięknego wzoru kształtować naszą codzienność – przekonywał bp Bryl.
Po komunii św. biskupi i kapłani udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, gdzie para krajowa Kościoła Domowego zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Domowy Kościół.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, ks. Krzysztof Łapiński, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Daniel Zarębski, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji kaliskiej, ks. Leszek Szkopek, diecezjalny duszpasterz rodzin, Katarzyna i Paweł Maciejewscy z archidiecezji poznańskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Katarzyna i Piotr Kaniowie, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz przedstawiciele Kościoła Domowego.
Ze względu na pandemię członkowie Kościoła Domowego z innych części Polski spotkali się w sanktuariach w swoich diecezjach.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.