Arcybiskup Palermo: pandemia sprzyja rozwojowi mafii

Zdaniem abp. Lorefice mafia kreuje „fałszywego ducha wspólnoty”.

Pandemia Covid-19 sprzyja rozwojowi mafii i jej przenikaniu do społeczeństwa – uważa abp Corrado Lorefice. Ordynariusz Palermo wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez Centrum Pio La Torre z okazji 39. rocznicy zabójstwa tego polityka i związkowca oraz jego współpracownika Rosaria Di Salvo, znanych z zaangażowania w walkę z Cosa Nostra.

Zdaniem abp. Lorefice zorganizowana przestępczość wykorzystuje czas pandemii oraz związanego z nią kryzysu gospodarczego i społecznego, aby skuteczniej przenikać do społeczeństwa poprzez proponowanie pomocy dla przedsiębiorstw i osób w trudnej sytuacji. „Lęk powoduje, że wielu ludzi czuje się opuszczonych przez państwo. To podatny grunt dla mafii, która przebiera się w kostium organizacji pomocowej” – podkreślił arcybiskup Palermo.

Jago zdaniem mafia kreuje „fałszywego ducha wspólnoty”, który w efekcie nie prowadzi do tworzenia więzi, ale relacji zależności i podporządkowania, z której bardzo trudno się wyzwolić. „Dlatego w obliczu tego zagrożenia potrzebujemy jeszcze większego braterstwa, do czego nawołuje Papież Franciszek” – podkreślił abp Corrado Lorefice.

Podczas konferencji odczytano także przesłanie prezydenta Włoch, który podkreślił konieczność wspierania w czasie pandemii wszelkich inicjatyw mających na celu krzewienie „kultury legalności i poszanowania praw obywatelskich”. „Od obecności tej postawy w społeczeństwie w dużej mierze zależy skuteczność walki z mafijnymi układami. Szczególnie ważne jest wychowywanie w tym duchu młodzieży” – zaznaczył pochodzący z Sycylii prezydent.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6