Zabójca George’a Floyda skazany. Biskupi apelują o pojednanie

Funkcjonariusz został sfilmowany jak przez ponad 9 minut klęczał na szyi czarnoskórego zatrzymanego.

Reklama

Biskupi USA wzywają do pojednania po zakończeniu procesu Dereka Chauvina, byłego policjanta, uznanego przez ławę przysięgłych w Minnesocie winnym morderstwa George’a Floyda. Wyrok powinien zapaść w ciągu najbliższych miesięcy. Amerykański episkopat podkreśla, że teraz, kiedy zabójca oczekuje w areszcie na jego ogłoszenie, nadszedł czas na rozpoczęcie procesu uzdrowienia zranień związanych z rasizmem i brutalnością policji.

W maju ubiegłego roku 45-letni funkcjonariusz został sfilmowany jak przez ponad 9 minut klęczał na szyi czarnoskórego zatrzymanego uniemożliwiając mu oddychanie i w efekcie powodując śmierć. Morderstwo wywołało w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach falę protestów przeciwko rasizmowi i nadmiernemu użyciu siły przez policję, które nierzadko kończyły się zamieszkami i wandalizmem, w tym niszczeniem figur świętych i budynków kościelnych.

W oświadczeniu biskupów wydanym po zakończeniu rozprawy czytamy, że śmierć George’a Floyda uwypukliła w społeczeństwie amerykańskim potrzebę dostrzeżenia świętości życia wszystkich ludzi, szczególnie tych, którzy na przestrzeni dziejów USA byli uciskani i prześladowani. „Konieczne jest ogólnonarodowe pojednanie i ustalenie sposobów naprawienia krzywd, ponieważ wciąż żywe są niesprawiedliwości społeczne, które od lat drążą nasz kraj” – czytamy w liście podpisanym przez dwóch biskupów, bp Shelton’a Fabrea, przewodniczącego działającego przy amerykańskim episkopacie komitetu przeciwko rasizmowi oraz bp Paul’a Coakleya, przewodniczącego komitetu sprawiedliwości i rozwoju człowieka.

Biskupi przyznają, że dyskryminacja rasowa ma wciąż w USA wpływ na wysokość wyroków i sposób traktowania zatrzymanych przez policję, co może rodzić złość i frustrację. Apelują jednak, aby gniew i nienawiść nie zwyciężyły. Podkreślają, że gwałtowne protesty, które wybuchły po śmierci George’a Floyda, w rzeczywistości niewiele zmieniły w faktycznej sytuacji osób dyskryminowanych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama