Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego, ponieważ bez niego nie ma Kościoła - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia. Rozpoczyna ona XIII Tydzień Biblijny.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. "Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego" - zaznaczył.

Przypominając regułę św. Hieronima - "Nie znać Pisma św. to nie znać Chrystusa" abp Gądecki podkreślił, że "Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła". "Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi, odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji" - wskazał.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. "To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi" - zauważył.

Jak dodał - "Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane. Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia" - powiedział.

W ocenie abp Gądeckiego byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. "W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną Mszą św. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi" - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

V Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 13. Tydzień Biblijny, którego hasło "Zgromadzeni na świętej Wieczerzy" nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11