26 marca dziesiątki osób zostało rannych w Corinto, w południowo-zachodnim kolumbijskim departamencie Cauca.
Papież „potępia akty przemocy i wyraża swoją bliskość z osobami, które żyją pośród wielu cierpień w południowo-zachodniej części Kolumbii, w regionie Pacyfiku” – to słowa telegramu jakie, w imieniu Franciszka, skierował watykański Sekretarz Stanu kard Pietro Parolin do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kolumbii, abp. Oscara Urbiny Ortegi z Villavicencio. Podkreśla on również „zaangażowanie biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich w nieustanne poszukiwanie możliwości budowania więzi pokoju w całym regionie”.
W ostatnim czasie w południowej części kraju doszło do kilku aktów przemocy. 26 marca dziesiątki osób zostało rannych w Corinto, w południowo-zachodnim kolumbijskim departamencie Cauca. Przed ratuszem, w jednym z symbolicznych miejsc dla rdzennej społeczności w Kolumbii, eksplodował samochód-pułapka.
Na obszarze, który w ostatnich dziesięcioleciach był twierdzą Farc-u (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), działają gangi powiązane z kartelami narkotykowymi. Corinto, podobnie jak sąsiednia gmina Toribío, są zarządzane przez przedstawicieli ludności tubylczej. W Toribío, w 1984 r. został zabity ojciec Álvaro Ulque, pierwszy tubylczy ksiądz w Kolumbii. Jego dzieło kontynuowali misjonarze NMP Pocieszycielki.
Raport, przedstawiony niedawno przez Ekumeniczny okrągły stół dla pokoju i inne organizacje dokumentuje przemoc, jakiej od dziesięcioleci doświadczają organizacje kościelne, które walczyły u boku najbiedniejszych grup społecznych.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.