Nierówności w opiece zdrowotnej są niesprawiedliwe, ale można im zaradzić poprzez strategie mające na celu zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej, zwłaszcza dla grup najbardziej narażonych i zmarginalizowanych – czytamy w watykańskim przesłaniu na przypadający dziś Światowy Dzień Zdrowia.
W tym roku jest on obchodzony pod hasłem: „Zbudować świat bardziej sprawiedliwy i zdrowszy dla wszystkich”. Odniósł się do niego również Papież Franciszek, który napisał dziś na Twitterze: „Wszyscy, a przede wszystkim osoby najsłabsze potrzebują pomocy. Jedynie razem możemy zbudować bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat. Wszyscy jesteśmy wezwani do przeciwstawienia się pandemii, a szczepionki stanowią podstawowe narzędzie w tej walce”.
Kard. Peter Turkson, który jako prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wystosował watykańskie przesłanie na Światowy Dzień Zdrowia, przypomina o nierównościach w dostępie do świadczeń medycznych, które ujawniły się i jeszcze bardziej pogłębiły w czasie pandemii. Podkreśla on zarazem, że większą równość w ochronie zdrowia na świecie można osiągnąć jedynie poprzez podjęcie moralnych zobowiązań przez kraje o większych zasobach, tak, aby udzieliły one pomocy krajom najbardziej potrzebującym. „Pożądane jest zagwarantowanie powszechnej ochrony zdrowia wszystkim jednostkom i wszystkim społecznościom. Jest to pilny cel, który należy osiągnąć, aby zbudować bardziej sprawiedliwy, zdrowszy i lepszy świat, świat pokoju, o którym marzymy i w który wierzymy, że jest wciąż możliwy” – napisał kard. Turkson.
Wskazuje on również na potrzebę odpowiedniej, całościowej wizji służby zdrowia, troszczącej się o człowieka we wszystkich jego aspektach. Kard. Turkson zaapelował też o zwrócenie większej uwagi w czasie pandemii na instytucje służby zdrowia, które nie otrzymują subwencji państwowych, a często są jedynymi ośrodkami, które zapewniają ludności dostęp do opieki medycznej. Dotyczy to między innymi instytucji kościelnych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.