W drugim Wielkim Tygodniu podczas pandemii papież Franciszek przywróci mszę Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, ale to nie on odprawi mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne. Droga Krzyżowa odbędzie się, jak przed rokiem, na placu Św. Piotra.
Wszystkie watykańskie uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbędą się w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby osób, zgodnie z przepisami lockdownu, który będzie obowiązywał także w Rzymie do 6 kwietnia.
Według informacji przekazanych we wtorek dziennikarzom przez biuro prasowe Watykanu papież odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę w Niedzielę Palmową 28 marca. Drugi rok z rzędu liturgia ta, której towarzyszy procesja z gałązkami oliwnymi, nie odbędzie się na placu przed bazyliką watykańską.
W Wielki Czwartek rano papież przewodniczyć będzie mszy Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Mszę tę odwołano w pierwszym roku pandemii.
Po południu tego dnia, także w Watykanie, mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie nie papież, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po raz pierwszy Franciszek nie odprawi tej mszy. Przyczyny tej zmiany i nieobecności papieża nie są jeszcze znane. Do wybuchu pandemii od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawiał zawsze tę mszę poza Watykanem; w więzieniach, klinikach, ośrodku dla uchodźców.
W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Miejscem wieczornej Drogi Krzyżowej, podobnie jak w pierwszym roku pandemii będzie znów plac przed bazyliką w Watykanie, a nie jak dotąd zawsze Koloseum. Przewidziano udział niewielkiej liczby wiernych.
Papież powierzył zadanie napisania rozważań do Via Crucis grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.
W Wielką Sobotę wieczorem w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, czyli o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie przewodniczyć mszy w bazylice, po niej w południe wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.
W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.