COMECE: solidarność kluczem do przyszłości

W trybie zdalnym odbyło się dwudniowe spotkanie biskupów delegatów Komisji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE. Uczestniczył w nim wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas. Rozmawiano m.in. o odrodzeniu po pandemii, dystrybucji i kontroli szczepionek, polityce migracyjnej i wolności kultu w czasach koronawirusa. Biskupi podkreślili, że kluczowym słowem dla przyszłości Europy i świata pozostaje solidarność.

Reklama

Przewodniczący COMECE wskazał na zagrożenia, którym pilnie trzeba stawić czoło. Kard. Jean-Claude Hollerich wymienił m.in. pokusę zamykania się w samych sobie i wiarę w to, że sami jesteśmy w stanie się uratować. Przypomniał, że antidotum na taką postawę jest solidarność i powinna być ona widoczna m.in. w dystrybucji szczepionek. Dużą uwagę poświęcono kwestii wolności religijnej, często nadużywanej w czasie pandemii przez władze, które nieraz bez konsultacji z Kościołem wprowadzały zakaz sprawowania publicznego kultu. Biskupi zauważyli, że życie religijne jest w Europie spychane na margines i w pewnej mierze traktowane pogardliwie w stosunku do innych praw. Stąd przypomnienie COMECE, że religia nie jest czymś z przeszłości, ale żywą obecnością dzisiaj, która przyczynia się do wspólnego dobra naszych społeczeństw. W tym kontekście przywołano m.in. kontrowersyjny projekt prawa w Danii, które ma obligować do tłumaczenia kazań i innych religijnych nauk na lokalny język. Biskupi przypomnieli, że choć w swym założeniu miało to pomóc w walce z radykalnym islamem, to w istocie będzie jawnym naruszeniem wolności religijnej.  

W czasie spotkania rozmawiano również o kwestii migracji, której pandemia nie zatrzymała. Wskazano na konieczność udzielenia potrzebnego wsparcia krajom, które jako pierwsze stawiają czoło temu wyzwaniu – Grecji, Hiszpanii i Włochom. Także ta kwestia musi zostać rozwiązana w kluczu europejskiej solidarności. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej poinformował biskupów m.in. o zasadach dystrybucji szczepionek. Rozmawiano także o ich bezpieczeństwie. Sekretarz generalny COMECE zauważa, że Margaritis Schinas nie uciekał od trudnych kwestii. Wskazał, że na konieczność pogłębienia dialogu między instytucjami unijnymi a COMECE podkreślając, że Kościoły mogą dać znaczący - moralny i etyczny - wkład nie tylko w walkę z pandemią, ale i rozwój społeczeństwa europejskiego. „Na tym spotkaniu często pojawiało się słowo «solidarność» w odniesieniu do różnych aspektów naszego życia i ono zdaje się być najważniejszym kluczem do naszej wspólnej przyszłości” – podkreśla ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama