Cykl dokumentalny "Tajemnice Jasnej Góry" składający się z blisko półgodzinnych odcinków realizowany jest w narodowym sanktuarium. Produkcja ma na celu ukazanie tego miejsca przez pryzmat historii, sztuki, wiary i życia codziennego. Autorem scenariusza do produkcji zleconej przez Telewizje Polską jest Michał Muzyczuk.
"Chcemy pokazać Sanktuarium jako miejsce tajemnicze i ciekawe w bardzo wielu wymiarach” – mówi Wojciech Kursa, autor zdjęć.
„Poznajemy miejsca, o których zwiedzaniu nigdy nawet jako dziecko nie marzyłem. Chodzimy po bibliotekach, skarbcach, czy nawet takich, o których w tym momencie powiedzieć nie mogę. Jednak to wszystko zostanie ukazane w filmie”- dodaje Kursa.
Rolę oprowadzającego po Jasnej Górze i zgłębiającego tajemnice Sanktuarium powierzono Radosławowi Pazurze. Jak zaznacza aktor, największą tajemnicą jest sama wiara.
„Dowiaduję się wielu wspaniałych rzeczy, że ta tajemnica dotyczy nie tylko nas, ludzi współczesnych, ona dotyczyła też naszych przodków, sięgając prawie 700 lat wstecz – mówi Pazura. Więc ona jest, ta siła, potęga naszej wiary, która jest szczególnie związana z tym miejscem, jest czymś wyjątkowym, czymś pięknym, co tak naprawdę mobilizuje do tego, by uświadomić sobie, że w naszym życiu to tak naprawdę jest najważniejsze” – dodaje aktor.
W odcinkach pojawią się również znane osobistości, związane w jakiś sposób z Częstochową i Sanktuarium. Wystąpią m.in. Wojciech Prażmowski, który opowie o najstarszych fotografiach Jasnej Góry i swoich niezwykłych Jasnogórskich fotografiach, czy Piotr Machalica, dyrektor artystyczny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, przedstawiając współpracę artystyczną Teatru z Jasną Górą. W odcinku o pielgrzymkach dzieci wystąpi bp Antoni Długosz, duszpasterz i współorganizator dorocznych pielgrzymek Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę.
Realizację cyklu dokumentalnego "Tajemnice Jasnej Góry" przewidziano do grudnia 2010 r.
Produkcja realizowana jest przez Grupę Producencką YO! z Katowic na zlecenie Agencji Filmowej TVP oraz TVP 2.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.