Niger, Mali i Burkina Faso znajdują się w centrum prawdziwej katastrofy humanitarnej. Panujący tam totalny chaos i konflikty spowodowały tylko w samym 2020 roku śmierć ok. 5 tys. osób, a prawie 1,5 miliona zostało przesiedlonych. „Nad większością terytoriów oficjalne rządy nie mają już żadnej kontroli, wszystko jest w rękach islamskiej milicji” – informuje 23-letni Eduard, aktywista i wolontariusz organizacji charytatywnej w Bamako, stolicy Mali.
„Kobiety żyją w ciągłym strachu, nie mogą nawet wyjść z domu, aby zebrać suche drewno na opał” – podkreśla Euard, który poważnie zastanawia się nad sytuacją młodych Malijczyków w jego wieku i kontekstem społecznym, w jakim żyją.
Jego świadectwo zawarte jest w najnowszym dossier Caritas Italiana, poświęconym kryzysowi w Sahelu, regionie, który w ostatnich latach został zniszczony przez ekstremizm, zmiany klimatyczne i walkę o zasoby naturalne. Ucierpiały zwłaszcza Niger, Mali i Burkina Faso, które znajdują się w centrum prawdziwej katastrofy humanitarnej. Brak bezpieczeństwa żywnościowego dotknął aż 3,7 miliona osób.
Raport Caritas obszernie opisuje panującą sytuację w rejonie Sahelu za pomocą świadectw i analiz, podkreślając, jak wiele z dynamiki konfliktów ma swój początek w najcenniejszym zasobie naturalnym dla tego regionu – ziemi.
„Kryzys ekologiczny przekształcił się w kryzys żywnościowy, a następnie w kryzys społeczno-gospodarczy, etniczno-religijny, wreszcie humanitarny, stając się tym samym poważną formą degradacji człowieka” – podkreśla ojciec Mauro Armanino, misjonarz Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Nigrze. Ofiary ataków terrorystycznych, czyli setki tysięcy rodzin, porzucają swoje domy z rozległych terytoriów, których rządy od pewnego czasu nie potrafią kontrolować. Obecny kryzys humanitarny, brak skutecznej interwencji państw zaangażowanych, stwarza przestrzeń, która została zagospodarowana przez dżihadystów. Rozrasta się władza „Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary”, która uderza głównie w cywilów, terroryzując i zabijając opornych, opodatkowując uległych, czyli ściągając haracz nie do udźwignięcia przez biedotę Sahelu. Dzihadyści sieją w ten sposób spustoszenie i zniszczenie na swojej drodze.
Caritas Italiana pracuje w Burkina Faso od ponad dekady we współpracy z Ocades-Caritas Burkina Faso. W ostatnich skupiła się głównie na pomocy żywnościowej dla przesiedleńców oraz na rozwoju wspólnot znajdujących się w trudnej sytuacji i pracy na rzecz pokoju, tak upragnionego dla regionu Sahelu.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.