Abp Charles Scicluna chce odnowić Kościół na Malcie. Miało temu służyć między innymi forum pod hasłem „One Church, One Journey – Jeden Kościół, jedna podróż”. W zamyśle organizatorów ma ono zainicjować odnawiającą „podróż przemiany i rewitalizacji, w której protagonistami są parafie, zgromadzenia zakonne, szkoły, ruchy i rodziny”.
Podczas forum zaprezentowano aktualne projekty i nadchodzące inicjatywy archidiecezji dostępne i możliwe do wykorzystania w ramach platformy „Jeden Kościół, jedna podróż”. Platformę można znaleźć na stronie internetowej Konferencji Episkopatu [link]. Zawiera ona propozycje katechez dla dzieci, piąte wydanie Biblii Maltańskiej, aplikację „Bible Society” oraz projekt „Spojrzenie na katolicyzm” Instytutu Discern Research.
Duchową treścią internetowego seminarium, w którym uczestniczyli przedstawiciele różnych komisji duszpasterskich, była egzegeza Łukaszowego fragmentu Ewangelii o uczniach idących do Emmaus (Łk 24, 13-35), przedstawiona przez Katedrę Biblijną wydziału teologicznego. Zaraz po tym Caritas zaprezentował nowe projekty współpracy z parafiami i jednostkami diecezjalnymi na rzecz pomocy ubogim i uchodźcom, a także krótki przewodnik po duszpasterstwie młodzieży.
Na forum zaprezentowano także nowy film na temat chrześcijańskich korzeni narodu maltańskiego. Są to kolejne kroki w procesie odnowy, którego pragnie abp Scicluna. „Bohaterami naszej podróży przemiany i odnowy są parafie, zgromadzenia zakonne, szkoły, ruchy i rodziny” – czytamy w dokumencie końcowym seminarium. Na zakończenie arcybiskup podjął decyzję o powołaniu grupy roboczej, która będzie wspierać i koordynować nowe projekty, oraz będzie miała za zadanie angażować różne „podmioty społeczeństwa maltańskiego”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.