Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska.
17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu zgodnie z decyzją papieża diecezją kaliską zarządzał abp. Grzegorz Ryś jako administrator apostolski sede vacante.
„Chciałbym być dobrym pasterzem dla tej wspólnoty, pasterzem, który idzie na przodzie, aby odkrywać drogę, aby słuchać i być blisko, ale też pasterzem, który czasami idzie z tyłu, aby rozglądać się za tymi wszystkimi, którzy słabują i oddalają się od wspólnoty, by ich przygarnąć i im towarzyszyć” – powiedział po ogłoszeniu nominacji bp Bryl.
Archidiecezja Poznańska Biskup Damian Bryl mianowany biskupem kaliskim.Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie. W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii. Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006). W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”). W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Gądecki napisał, że decyzja papieża Franciszka wywołała w nim jednocześnie - radość i smutek. "Radość – bo Diecezja Kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu, a jednocześnie pełnego zatroskania o człowieka, o Kościół, i o Ewangelię Bożą" – napisał przewodniczący KEP.
Hierarcha zwrócił uwagę, że nowy pasterz diecezji kaliskiej jest człowiekiem wrażliwym na Boży głos, a przez to wrażliwym na biedę i cierpienie, które we współczesnym świecie przyjmują tak zaskakujące formy.
Nazwał bp Bryla człowiekiem o szerokich horyzontach, "który nie zadawala się najprostszymi odpowiedziami, ponieważ potrafi wiedzieć dalej i głębiej".
Abp Gądecki przyznał, że wraz z nominacją nowego ordynariusza kaliskiego archidiecezja poznańska traci biskupa pomocniczego. "Mam świadomość, że krzyż pektoralny Księdza Biskupa będzie stawał się coraz cięższy" – dodał przewodniczący KEP.
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.