Po wczorajszym silnym trzęsieniu ziemi w skali 6,2 w skali Richtera, jakie dotknęło Chorwację, również dzisiaj rano odnotowano dwa nowe wstrząsy, tym razem o sile 4,7 i 4,8 w skali Richtera. Podobnie, jak poprzedniego dnia epicentrum znajdowało się w okolicy miasta Petrinja, około 50 km od stolicy kraju. Ziemia drżała także w okolicy Sisak, Gliny oraz Lekenika, a echo wstrząsów dotarło do Zagrzebia oraz Vielikej Goricy.
W związku z tym tragicznym z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Chorwację pociągając za sobą ofiary i zniszczenia, z apelem dziś rano zwrócił się Papież Franciszek.
Apel Papieża Franciszka
„Wyrażam swoją bliskość z rannymi oraz z tymi, którzy zostali dotknięci trzęsieniem ziemi. Modlę się szczególnie za tych, którzy stracili życie i za ich rodziny. Wyrażam pragnienie, aby władze kraju, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej, mogły jak najszybciej złagodzić cierpienia tego drogiego ludu.“
Kościół katolicki w kraju natychmiast zareagował na tragedię, stając u boku miejscowej ludności. Abp Želimir Puljić, przewodniczący Episkopatu Chorwacji skierował słowa solidarności i zachęty poprzez mikrofony krajowego radia katolickiego. Powiedział m.in.: „pragnę powiedzieć wszystkim, że jestem blisko was! i proszę wszystkich Chorwatów, aby byli blisko ofiar trzęsienia ziemi. Odwagi! Nie jesteście sami!”. Wyraził także swoją wdzięczność dla wszystkich ratowników oraz wolontariuszy, którzy niosą pomoc w najbardziej dotkniętych przez trzęsienie ziemi rejonach.
Dyrektor chorwackiej Caritas, ks. Fabijan Svalina zwrócił się do wszystkich wierzących oraz osób dobrej woli o włączenie się w działania krajowej Caritas, aby wesprzeć strumień działań poprzez darowizny pieniężne, które posłużą nie tylko teraz, ale również później, ponieważ celem jest długoterminowa pomoc, aby rodziny mogły powrócić do swoich domów. Wiele z nich zostało zniszczonych. Parafie na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi proszą o udzielenie schronienia tym, którzy pozostali bez dachu nad głową. Pilnie potrzebna jest żywność, ciepłe ubrania oraz środki higieny.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).