Erem dla chętnych na franciszkańskiej pustelni

U stóp pustelni na Górze Polanowskiej udostępniono erem na indywidualne rekolekcje. Duchowych sił mogą tu nabierać zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Reklama

Do tej pory z odosobnienia duchowego w pustelni Matki Bożej Bramy Niebios na Górze Polanowskiej korzystali mężczyźni – księża i świeccy. Obecnie mogą korzystać z tej możliwości wszyscy chętni, również kobiety, ponieważ w pobliżu pustelni, na terenie gospodarstwa franciszkańskiego, udostępniono samodzielny budynek stanowiący erem dla osób chcących tu odbyć indywidualne rekolekcje.

Erem składa się z pokoju, kuchenki, łazienki, jest zaopatrzony w prąd i media, przy czym ogrzewanie zapewnia kominek – mieszkaniec domku sam musi go rozpalić i podtrzymywać w nim ogień, a także sam zapewnia sobie wyżywienie.

Uczestnik rekolekcji pustelniczych sam wybiera sobie temat rekolekcji, teksty do rozważań, nie otrzymuje też asystencji duszpasterza. Może brać udział w liturgii sprawowanej w kaplicy Matki Bożej Bramy Niebios – w Eucharystii, liturgii godzin, nabożeństwach, modlitwie oraz skorzystać ze spowiedzi św.

– Rekolekcje na pustelni nie polegają na głoszeniu katechez. To sztuka uczenia się wsłuchiwania się w głos samego Boga, w myśl starej zasady pustelniczej: wejdź do swej celi, a ona cię wszystkiego nauczy – wyjaśnia o. Jędryszek. – To odbywa się w samotności, przy lekturze Pisma św., udziale w liturgii godzin. Doświadczenie pustelni polega na tym, że to Bóg sam prowadzi. Do człowieka należy słuchanie i przyjęcie postawy otwartości.

Każdy sam decyduje, jak długo mają trwać jego rekolekcje – do eremu można przyjechać na krótki okres, np. na weekend, ale z pustelniczego doświadczenia o. Jędryszek radzi, by był to przynajmniej tydzień. – Żeby wejść w ciszę, powinno się w niej spędzić minimum tydzień. Pierwsze dni “odkażają” człowieka ze świata, z którego przybył. Z tego też powodu zalecam przyjazd bez telefonu komórkowego, laptopa. Najpierw ta cisza przerazi, ale potem ukoi, da możliwość usłyszenia głosu Boga. To proces – zapewnia zakonnik.

Zgłoszenia przyjmuje i szczegółowych informacji udziela o. Janusz Jędryszek (tel. 509 319 112).

Inicjatorem franciszkańskiej obecności na Górze Polanowskiej znajdującej się na obrzeżach Polanowa jest franciszkanin o. Janusz Jędryszek. Kamień węgielny pod budowę kaplicy na szczycie góry został poświęcony przez Jana Pawła II 6 czerwca 1999 r. w Pelplinie. W 2003-2004 r. obok fundamentów dawnego kościoła franciszkanie zbudowali kaplicę i pustelnię pod wezwaniem Matki Bożej – Bramy Niebios. Do pustelni pielgrzymują pielgrzymi indywidualni oraz w licznych grupach np. podczas Odpustu Kaszubskiego, Regionalnej Pielgrzymki Trzeźwości, Pielgrzymki Świętych Gór, Hubertusa. Gromadzą się tu regularnie Mężczyźni Pustelni.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PUSTELNIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7