W uroczystość św. Barbary abp Skworc życzy górnikom tyle wyjazdów, co zjazdów, aby ich trud doceniali rządzący i społeczeństwo, oraz żeby znajdowali zawsze schronienie w Bogu.
ŻYCZENIA METROPOLITY KATOWICKIEGO Z OKAZJI BARBÓRKI
Drodzy Bracia Górnicy wraz z Rodzinami!
Z okazji patronalnej uroczystości Świętej Barbary wszystkim Górnikom i Pracownikom zaangażowanym w szeroko pojęty przemysł wydobywczy składam życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej, niebezpiecznej, ale jakże koniecznej pracy.
Świętej Barbarze polecam w modlitwie wszystkich, którzy pracują w górnictwie, zwłaszcza pracujących pod ziemią! W trudnym dla branży górniczej okresie zmian i restrukturyzacji, przekazuję Wam zapewnienie o duchowym wsparciu! Nie traćcie nadziei i wiary w to, że konieczne zmiany zostaną przeprowadzone w duchu społecznej solidarności!
Rada Społeczna przy Metropolicie katowickim 21 września br. zaapelowała „o odpowiedzialne przeprowadzanie procesu zmiany” i wyraziła nadzieję, że „zagrożenia czy konflikty mogą zostać nie tylko zażegnane, ale przekute w szansę przede wszystkim dla tych, którzy dziś najbardziej się obawiają o przyszłość swoją i własnych rodzin”.
Ufamy, że ten pełen troski głos o przyszłość Górnego Śląska zostanie usłyszany.
Drodzy górnicy!
Ostatnie miesiące diametralnie zmieniły nasze dotychczasowe życie. Pandemia koronawirusa nie ominęła także górniczego stanu. Do znanych zagrożeń – jak ogień, woda, metan – doszło dodatkowe zagrożenie ze strony „niewidzialnego wroga”, który panoszył się w środowisku górniczej pracy z uwagi na warunki jej wykonywania, praktycznie uniemożliwiające zachowanie społecznego dystansu. Jako Kościół wspieraliśmy modlitwą i współczuliśmy górnikom, rodzinom górniczym, dzieciom i młodzieży górniczych osiedli, którzy musieli stawić czoła chorobie i niepewności jutra. Na szczęście epidemiologiczną sytuację na śląskich kopalniach udało się ustabilizować.
Dziękuję wszystkim górnikom – ozdrowieńcom, którzy oddawali osocze w geście braterskiej miłości i troski o bliźniego.
W obliczu ciągle realnego zagrożenia zdrowia i życia, zachęcam Was do dalszej modlitwy, także w intencji zmian w górnictwie. Modlicie się w domu, wznosicie modlitwy w kopalni w cechowniach – w salach zbornych przed obrazem św. Barbary, waszej patronki.
Przyjmijcie słowa – jakże aktualne w obecnej sytuacji – wygłoszone przeze mnie w zeszłym roku przy okazji Mszy św. barbórkowej: „Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże. Zapewniam, że Kościół modli się za was nieustannie! Z serca życzę wszystkim po staropolsku i po śląsku: «Szczęść Boże!». Niech treść tego pozdrowienia będzie codziennie waszym udziałem”.
Życzę Wam, abyście we wszelakich trudnościach znajdowali zawsze schronienie w Bogu; aby „wyjazdów na powierzchnię było tyle samo, co zjazdów pod ziemię”; aby Wasz górniczy trud, wysiłek znajdowały wartość w oczach rządzących i całego społeczeństwa. Niech dobry Bóg przez wstawiennictwo św. Barbary udziela Wam wszystkim pomocy, bezpieczeństwa i pokoju. Niech prowadzi Was drogami sprawiedliwości i miłości społecznej.
Tradycyjnie wyrazy wdzięczności składam na ręce Waszych żon i dzieci, wspierających Was w codziennej pracy. Pozdrawiam emerytów górniczych. Pamiętam o inwalidach pracy górniczej, którzy wykonując swoje obowiązki stali się ofiarami katastrof czy wypadków. Bożemu miłosierdziu powierzam tych, którzy na kopalniach zginęli.
Wszystkim z serca błogosławię.
Szczęść Boże!
†Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 04.12.2020 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.