Abp Gądecki: Kościół potrzebuje silnego i dojrzałego laikatu

Dopóki jednostki i państwa nie uznają nad sobą panowania Zbawiciela, nie ma dla nich nadziei na trwały pokój.

Drodzy członkowie Akcji Katolickiej, jesteście powołani do przyczyniania się do wzrostu i uświęcania Kościoła i świata. Idąc za Chrystusem – drogą świętości i w ścisłej łączności z pasterzami Kościoła – możecie wnosić niezwykle cenny ewangeliczny zaczyn we wszystkie środowiska społeczne: w rodzinę, świat pracy, politykę i kulturę – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze poznańskiej zgromadzili się na modlitwie przedstawiciele Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Metropolita poznański przekonywał ich, że Kościół potrzebuje silnego i dojrzałego laikatu. „Zadaniem Akcji Katolickiej, czyli dobrze uformowanego laikatu, jest głoszenie i wprowadzanie królestwa Bożego w codzienność. Aby prowadzić waszą misję w sposób odpowiedzialny i wierny, potrzebujecie solidnej formacji doktrynalnej i duchowej oraz właściwej opieki duszpasterskiej” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał teksty biblijne łączące tytuł „król” z Jezusem, od pytania mędrców ze Wschodu „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski?”, przez scenę kuszenia aż po godzinę Męki Chrystusa.

„Ze wszystkich tych słów i czynów Jezusowych jasno wynika, że Jezus nie miał żadnych ziemskich ambicji politycznych. Owszem mówił o królu i o królestwie, ale w odniesieniu do prawdy. On przyszedł, aby dać świadectwo prawdzie o Bogu, który jest miłością. Pragnął budować duchowe królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju i tego polecał nam szukać jak skarbu ukrytego w roli, jak drogocennej perły. Dla zdobycia tego królestwa kazał nam wyzbywać się wszystkiego” – podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że dopóki jednostki i państwa nie uznają nad sobą panowania Zbawiciela, nie ma dla nich nadziei na trwały pokój. „Uznając – wraz z Kościołem – Jezusa Panem i Władcą naszych serc, wyznajmy najpierw, że Królestwo Boże bowiem jest nie do pogodzenia z królestwem grzechu. Następnie oddajmy pod Jego panowanie wszystkie obszary naszego życia osobistego i społecznego” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zachęcał młodych członków KSM, by zabiegali o dojrzałość chrześcijańską. „Być dojrzałym człowiekiem to znaczy jasno rozróżniać dobro od zła. Być dojrzałym chrześcijaninem to żyć łaską chrztu świętego i duchem Ewangelii. Być dojrzałym chrześcijaninem to pełnić wolę Bożą” – podkreślił abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12