Szef EWTN: raport ws. McCarricka wymaga dalszych odpowiedzi

Na przebiegłość i umiejętność manipulacji Theodore'a McCarricka zwraca uwagę szef największej katolickiej globalnej sieci telewizyjnej EWTN Michael Warsaw w komentarzu do watykańskiego raportu w sprawie przeniesionego do stanu świeckiego arcybiskupa Waszyngtonu. Publicysta przyznaje, że lektura tego sprawozdania jest trudna.

Na łamach „National Catholic Register” publicysta zwraca uwagę ze smutkiem, że Kościół nie potrafił pociągnąć do odpowiedzialności upadłego kardynała, który swymi czynami skrzywdził wielu młodych mężczyzn, wśród nich kapłanów.

Upublicznienie tych bolesnych spraw Warsaw określa jako bezprecedensowy krok Stolicy Apostolskiej, która zdecydowała się zająć ranami nadużyć i dochodzić sprawiedliwości. Przypomniał zrazem, ile Kościół zrobił, by wykorzenić plagę seksualnych przestępstw, przypadki nadużywania władzy i korupcji, a najnowszy raport nazywa „tylko jednym z kroków w kierunku autentycznej reformy i odnowy”.

„Podczas gdy protokoły administracyjne Kościoła zapewniają ramy dla większej przejrzystości, same procedury nie wykorzenią trucizny. Odnowa nastąpi tylko wtedy, gdy w całym Kościele przeżywane będzie wiernie zaangażowanie w celibat duchownych, poszukiwana i przeżywana będzie świętość, odzyskane będzie zaufanie” – wyjaśnia Warsaw.

Według niego, kluczowe jest rozpoznanie zła w postaci „drapieżnego homoseksualizmu”, wszelkiego rodzaju rozwiązłości, słabej formacji i zamiłowania do spraw doczesnych oraz nadużyć w sprawowaniu władzy. Zaznacza on, że lista ta nie wyczerpuje wszystkich „toksycznych sytuacji”, które należy odkryć i zdecydowanie rozwiązać.

Warsaw zastanawia się w kontekście sprawy McCarricka, czy liderzy Kościoła w USA skutecznie radzili sobie z innymi takimi toksycznymi sytuacjami. W jego opinii przyszłotygodniowe jesienne zgromadzenie Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych będzie okazją dla duchownych, by „zademonstrować swoje zaangażowanie na rzecz przejrzystości i odnowy”. Jak ocenia, biskupi powinni być gotowi do zadawania dalszych pytań, dociekania, w jaki sposób kłamliwa strategia zastosowana przez McCarricka nadal wpływa na Kościół w USA.

„Czy jest więcej informacji o niezliczonych życiach, które zniszczył, powołaniach, które zniszczył i duchowej masakrze, którą spowodowała jego manipulacja? W jaki sposób można wesprzeć te ofiary?” – pyta Warsaw, postulując dokładne przyjrzenie się osobom, które zrobiły kariery w Kościele dzięki protekcji McCarricka.

„Jednym z najważniejszych działań będzie dokładne przyjrzenie się transakcjom finansowym McCarricka, w tym jego uznaniowym kontom bankowym” – wspomina autor i stwierdza, że wymiar finansowych manipulacji nie został przez raport zbadany z wystarczającą uwagą.

„Wreszcie wszyscy musimy nadal modlić się za ofiary nadużyć i pracować na rzecz odnowy i oczyszczenia Kościoła” – apeluje szef EWTN.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9