Apelujemy o pokój, bo tylko czas pokoju może być konstruktywny. Wiele razy w historii Polski ten pokój był wypraszany na Jasnej Górze. Dlatego idąc w ślad za św. Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim zapraszamy wszystkich do szczególnej modlitwy w dniach od 3 do 11 listopada, a także do udziału w specjalnych narodowych internetowych rekolekcjach na Jasnej Górze w dniach od 11 do 13 listopada – zachęcają do wspólnej modlitwy organizatorzy.
W wyjątkowo trudnym dla Polaków momencie, gdy głębokie podziały dotknęły naszych relacji społecznych, naszych rodzin i naszych sumień, potrzebujemy pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą: wzajemnej miłości, szacunku, troski. Na Jasnej Górze (która jest szpitalem polowym naszego Narodu) jest to możliwe, bo tu od wieków czcimy wizerunek Kobiety głęboko zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję. Dlatego zapraszamy wszystkich na rekolekcje, których sensem będzie pojednanie, wybaczenie, miłosierdzie.
„To ważna modlitwa. Byśmy potrafili zobaczyć, co nas łączy, bo wiemy już, co nas dzieli. Trzeba szukać wspólnego dobra w tym niezwykle trudnym czasie – zaprasza do udziału w nowennie przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski.
Nowenna:
Nowenna zakończy się 11 listopada w Święto Niepodległości i jak zauważa o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry, to też czas, by zastanowić się nad swoją wewnętrzną wolnością; czy nie zniewala mnie lęk, pokusa pieniądza, pokusa władzy. Jednocześnie tego rodzaju pytania staną się punktem wyjścia rekolekcji, na które złożą się konferencje i katechezy.
Rekolekcje:
W programie jasnogórskich „Rekolekcji dla Wszystkich” codziennie, od 11 do 13 listopada, konferencja on-line o 12.00, Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej o 20.00 i Apel Jasnogórski o 21.00.
Debata
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.