Nie można dopuścić do sytuacji, w której Ziemia Święta stałaby się jedynie pomnikiem archeologicznym.
Zbiórka podjęta przez Damy i Kawalerów Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie, w odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią, przyniosła kwotę 3 mln. euro. Zasiliła ona fundusz, który jest przeznaczany przez zakon na bieżące potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej. Zakon Grobu Bożego w Jerozolimie jest instytucją zależną bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej. Jego działalność jest fundamentalna dla utrzymania i życia Kościoła-Matki w Jerozolimie.
Wielki Mistrz Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie uważa, że nie można dopuścić do sytuacji, w której Ziemia Święta stałaby się jedynie pomnikiem archeologicznym, przypominającym o wydarzeniach z przeszłości. Utrzymanie chrześcijańskiej obecności stanowi wielkie dobro dla całego Kościoła i świata. O przeznaczeniu zebranej wśród członków zakonu kwoty mówi papieskiej rozgłośni kard. Fernando Filoni.
„Myślę przede wszystkim o naszych instytucjach edukacyjnych, czyli o około 50 szkołach, ale także o dziełach dobroczynnych, które tam utrzymujemy oraz o całej strukturze duszpasterskiej Patriarchatu. Szkoły pozostają wprawdzie zamknięte, ale profesorowie, nauczyciele, struktury edukacyjne muszą jakoś funkcjonować i być utrzymywane – podkreślił kard. Filoni. – Chodzi przecież o tysiące ludzi. To samo dotyczy szpitali, domów opieki, ośrodków dla osób niepełnosprawnych i upośledzonych. Następnie chodzi o życie samego Patriarchatu, którego nie można tak zwyczajnie zamknąć, ponieważ chodzi o cały wymiar duszpasterski, socjalny oraz edukacyjny. To wszystko jest przedmiotem naszej troski.“
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.