Powołaniowy sierpień

Jest już tradycją Kościoła w Brazylii przeżywanie miesiąca sierpnia, jako czasu poświęconego powołaniom. Jest to zaproszenie do modlitwy i refleksji.

Pierwsza niedziela poświęcona była powołaniu do służby kapłańskiej (diakon, prezbiter i biskup). W drugą niedzielę, kiedy obchodzono Dzień Ojca Kościół zainicjował Tydzień Rodziny. Kolejne niedziele poświęcone będą powołaniu do życia konsekrowanego, różnym posługom laikatu w strukturach Kościoła i społeczeństwie oraz katechetom, których jest w Brazylii ponad 400 tys.

„Ukochani i wezwani przez Boga”, to hasło tegorocznego miesiąca powołań mające inspirację w adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Christus Vivit”.       „W jakichkolwiek sytuacjach życiowych jesteśmy kochani bez końca, więc miesiąc powołań chce podkreślić powołanie: jesteśmy wezwani do miłości, ponieważ ponad wszystko jesteśmy kochani” – podkreśla biskup José Albuquerque de Araújo odpowiedzialny w strukturach episkopatu za duszpasterstwo powołań. 

Tegoroczny Dzień Ojca obchodzony w drugą niedzielę sierpnia z powodu pandemii, która uśmierciła już 100 tysięcy osób, przeżywany jest w ograniczonych warunkach tak wspólnot kościelnych, jak i rodzinnych. Ze względu na ograniczenia sanitarne w większości wspólnot wierni uczestniczą w Mszy św., modlitwach, nabożeństwach konferencjach, za pośrednictwem mediów tradycyjnych (radio, telewizja), jak też wirtualnych.

Świętowaniem Dnia Ojca rozpoczął się Krajowy Tydzień Rodziny mający za hasło słowa proroka Jozuego „Ja sam i mój dom  służyć chcemy Panu” (J 24,15). Dla ożywienia przeżywania duchowego tego tygodnia, Krajowa Komisja Duszpasterstwa Rodzin (CNPF) wraz z Komisją Episkopatu ds. Życia i Rodziny przygotowały specjalną broszurę zatytułowaną „Godzina Rodziny”, wydawaną rokrocznie od wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w 1994 r. w tym kraju.

„«Godzina Rodziny» ma posłużyć Kościołowi w budowaniu Królestwa Bożego, mającego swój początek w naszych domach. Wykorzystajcie każde spotkanie i rozbudzajcie swoją wspólnotę do przeżywania zaproponowanych tematów, niczym plan podróży, w pogłębianiu wiary w rodzinie i służby w społeczeństwie” – motywuje wiernych  bp Ricardo Hoepers przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Życia i Rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10