Bez klimy, ale z klimatem - po Festiwalu Życia młodzież z Sośnicy pojechała do Taizé, żeby powiedzieć: "Jesteśmy w domu"!
Kiedy zamknięto kościoły, kilka młodych osób z parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy stwierdziło, że w tej sytuacji muszą poszukać innego sposobu rozwoju swojej wiary i kontaktu z Bogiem. Wtedy założyli na Facebooku grupę o nazwie "W oczekiwaniu na powrót do DOMu", mając na myśli swoją parafialną świątynię.
Po zniesieniu obostrzeń dotyczących udziału wiernych w Mszach i nabożeństwach młodzież z Sośnicy ogłosiła: "Jesteśmy w domu" - i tak nazwana została ich grupa. Początkowo skupiała głównie młode osoby zaangażowane w życie parafii, ale z czasem zaczęły one przyprowadzać swoich rówieśników także spoza parafii, a nawet z innych miast. W organizowanym w parafii Festiwalu Życia brało już udział 80 młodych osób.
W wakacyjnych planach był jeszcze wyjazd do Taizé. Mimo utrudnień w podróżowaniu po Europie, ostatecznie czterem osobom wraz z dwoma wikarymi - ks. Łukaszem i ks. Markiem - udało się dość spontanicznie tam wybrać. Cały poprzedni tydzień spędzili w Taizé, a potem byli także w La Salette, Ars-sur-Formans i Paray-le-Monial. Wrócili w czwartek wieczorem.
- Podczas Festiwalu Życia jako organizatorzy nie mogliśmy całkowicie skupić się na modlitwie i aspektach duchowych, bo z tyłu głowy ciągle mieliśmy świadomość, że musimy być odpowiedzialni za różne sprawy - przyznaje Natalia, uczestniczka wyjazdu, która wcześniej brała udział w organizacji grupy parafialnej w Sośnicy. - Wyjazd do Taizé był przypieczętowaniem tego czasu i warto było do tego dążyć - przekonuje.
- Chcieliśmy pojechać do źródła i zobaczyć, jak jest w miejscu, z którego pochodzi ta duchowość. Zapowiada się, że to nie był nasz ostatni pobyt w Taizé - deklarował ks. Marek tuż po wyruszeniu w drogę powrotną do Polski.
Grupa podróżowała już nieco wysłużonym busem, brakuje w nim chociażby klimatyzacji. Wśród dziewczyn siedzących z tyłu samochodu, gdzie temperatura była jeszcze wyższa niż z przodu, ukuło się nawet powiedzenie, że "nie mają klimy, ale mają klimat".
Młodzież z Sośnicy można obserwować na Instagramie - tam jest też link do wsparcia grupy.
Archiwum prywatne Modlitwy w Taizé.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.