Poświęcona przez bp. Romualda Kamińskiego kaplica ma służyć pielgrzymom odwiedzającym Dom św. Faustyny. W każdą niedzielę po Koronce do Bożego Miłosierdzia będzie tam sprawowana Msza św.
Kaplica to drewniany kościół z białą elewacją. Wybudowany zaraz po II wojnie światowej w parafii w Stanisławowie k. Mińska Mazowieckiego, przeniesiony został do Słupna, gdzie mieści się diecezjalny ośrodek rekolekcyjny. Odnowiony znalazł swoje miejsce w Ostrówku w Domu św. Faustyny. 26 lipca, po Mszy św. na zakończenie XII Pieszej Pielgrzymki z Warszawy do Ostrówka kościół poświęcił bp Romuald Kamiński.
- Myślę, że już do końca będzie służył w miejscu, które powoli obrasta świadomością diecezjalnego sanktuarium - powiedział bp Romuald Kamiński przed poświęceniem świątyni.
Dom św. Faustyny w Ostrówku co roku odwiedza ok. 2 tys. pielgrzymów. W samej pielgrzymce z Warszawy do Ostrówka idzie co roku ok. 400 osób. - Każdego roku pielgrzymów przybywających z różnych stron do Ostrówka jest coraz więcej. Modlą się w kaplicy w Domu Pielgrzyma, ale jest ona za mała dla zorganizowanych grup, stąd decyzja o przeniesieniu w to miejsce kościoła - mówi ks. Stanisław Markowski, dyrektor Domu Pielgrzyma im. św. Faustyny Kowalskiej.
Nowo poświęcona kaplica ma służyć oddawaniu czci Jezusowi Miłosiernemu, która w tym miejscu rozpoczęła się wraz z przybyciem Heleny Kowalskiej (późniejszej s. Faustyny). - Tu kształtowało się jej powołanie do zgromadzenia, a potem do bezpośredniej współpracy z Panem Jezusem. Liczymy, że będzie to miejsce doznawania wielu łask, bo skoro Pan zstąpił raz na tę ziemię, to na pewno jej nie opuścił. Dowód tego mamy za każdym razem, gdy świadectwa o działaniu Bożego Miłosierdzia mówią przyjeżdżający do Domu św. Faustyny pielgrzymi - zauważa ksiądz dyrektor.
Dom św. Faustyny to letniskowa, modrzewiowa willa państwa Lipszyców, do którego jako pomoc domowa w lipcu 1924 r. przyjechała Helena Kowalska. W 2009 r. dworek odkupiła diecezja warszawsko-praska i powierzając go opiece sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, przeznaczyła go na centrum modlitwy dla młodych rozeznających swoje powołanie. W 2018 r. na terenie Domu św. Faustyny został poświęcony nowo wybudowany Dom Pielgrzyma im. św. Faustyny Kowalskiej.
Do Domu św. Faustyny od 12 lat z sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej wyrusza piesza pielgrzymka. W tym roku wzięło w niej udział 150 pątników.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).