Znany polski karmelita o 40-dniowej walce z koronawirusem w rzymskim szpitalu

O. Szczepan Praśkiewicz, były prowincjał krakowskich karmelitów bosych pracujący obecnie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, opowiedział "Echu Dnia" o swej 40-dnowej walce z koronawirusem w rzymskim szpitalu.

7 czerwca wirusa wykryto u mieszkańców rzymskiego międzynarodowego kolegium karmelitów "Teresianum". Badania potwierdziły, że zaraził się nim także o. Praśkiewicz.

Mimo braku objawów choroby, został skierowany do szpitala zakaźnego Lazzaro Spallanzani. – Zaczął się czas pustyni, prawdziwego odosobnienia, bez najmniejszego fizycznego kontaktu ze światem zewnętrznym. (...) Nie mieliśmy możliwości celebrowania Eucharystii. I to stanowiło największą trudność w czasie hospitalizacji. Komunię świętą kapelan mógł przynieść nam dwa razy w tygodniu, pozostawiając Hostię w okienku, którą mogliśmy odebrać dopiero po jego odejściu, by nie mieć z nim fizycznego kontaktu, z obawy przed zarażeniem – relacjonował karmelita.

Dodał, że wzorem uwięzionego św. Rafała Kalinowskiego narzucił sobie w tym czasie rytm życia modlitwą, lekturą i gimnastyką. Kolejni współbracia opuszczali szpital zdrowi, u niego tymczasem badania wciąż wykazywały obecność wirusa. Pierwszy negatywny wynik przyszedł dopiero po miesiącu, w pierwszym dniu nowenny przez uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej. Radość była jednak przedwczesna. Następne badanie wykazało trwająca infekcję.

– Całą nowennę trwałem z Maryją poddany Bożej woli. Szkaplerz noszę od pierwszej komunii świętej i czuję się zawsze w ramionach Matki Bożej, której poświęciła mnie moja Mama, gdy jeszcze byłem pod jej sercem. (...) Wynik testu 15 lipca był dobry i potwierdził go wynik z dnia następnego, tj. 16 lipca – w uroczystość szkaplerzną. A właśnie do wypisu potrzebne były te dwa wyniki jednakowe jeden po drugim. Do dziś widzę uradowaną twarz lekarza, który mnie poinformował: "Ojcze, na odpustowy obiad wracasz do klasztoru". I tak się stało. Leżałem najdłużej: 40 dni, niczym Mojżesz na Synaju lub Pan Jezus na pustyni… – stwierdził o. Praśkiewicz.

– Zwycięstwo przyszło przez Maryję – podsumował.

Pełny tekst jego wspomnień znajdziesz TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9