Kard. Sako reaguje na napiętą sytuację w Kurdystanie

W ostatnich dniach samoloty tureckie zbombardowały okolice Zakho, miasta w irackim Kurdystanie, które znajduje się na granicy z Turcją. Ucierpieli również chrześcijanie.

Pochodzący z tego miasta, Patriarcha chaldejski Babilonii, kard. Luis Sako wyraził ubolewanie z powodu tych ataków, które stwarzają jeszcze bardziej dramatyczną sytuację dla miejscowej ludności.

Zakho to miasto irackiego Kurdystanu, które znajduje się w okolicach brzegu rzeki Mały Khabur, stanowiącej lewy dopływ Tygrysu. Znane jest historycznie z zamieszkiwania w nim dużej społeczności chrześcijańskiej, w większości chaldejskiej, syriackiej oraz asyryjskiej. Aktualnie żyje w nim około 200 tys. osób w większości Kurdów oraz chrześcijan chaldejskich. Rząd w Ankarze tłumaczy, że celem ataków z powietrza były bazy Partii Pracy Kurdystanu, znajdujące się na terytorium irackim.

„Dla Turcji ci bojownicy są tureckimi Kurdami, którzy przybywają w górach Kurdystaniu, na granicy i atakują Turcję od wielu lat. Nie jest to żadnym nowym zjawiskiem. Teraz Turcja podjęła decyzję o bombardowaniu bez żadnych konsultacji z rządem irackim. Kurdowie zostali zatem zaatakowali przez wojska tureckie, które jednak posunęły się zbyt daleko, ponieważ zbombardowano także kilka wiosek, a pośród nich także chrześcijańskich. Podaje się, że zginęło 10 cywilów, co nie oznacza, że byli to chrześcijanie, ogólnie chodzi o cywilów. Nic nie wiadomo, czy są tam chrześcijanie, czy nie. Nie to jest istotne. Ci zmarli są Irakijczykami. Zbombardowano także w Berseve cmentarz chaldejski. Są ponadto ogromne straty materialne. Jest strach. Ludzie zostali zmuszeni do ewakuacji.“

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7