Słowo "trzepak" jest dzieciom nieznane. Dla ich rodziców jest synonimem wolności i źródłem najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa.
Maria Zięba jest pomysłodawczynią projektu "Lato na podwórku", który od 5 lat z powodzeniem jest realizowany w Świdnicy. Pomysł wziął się z potrzeby zagospodarowania czasu dzieciom, które z różnych powodów większość wakacji spędzają w mieście, ale przez kolejne lata przerodził się w projekt służący zaktywizowaniu wszystkich dzieci do twórczej zabawy i oderwaniu ich od świata wirtualnego.
- Mamy piękne podwórka, z placami zabaw, ale dzieci nie potrafią bawić się tak, jak my w dzieciństwie. Funkcjonują w innym świecie, gdzie nawiązywanie relacji społecznych jest coraz trudniejsze. Chcemy opowiadać o tym, że warto przełamywać się i poznawać ludzi z sąsiedztwa. W tym roku, po 3 miesiącach zdalnej edukacji, mamy poczucie, że takie spotkania są jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej - opowiada o projekcie Maria.
W ramach projektu odbywają się różnorodne zajęcia dla dzieci w każdym wieku - od artystycznych i plastycznych po taneczne i teatralne.
- W tym roku uporządkowaliśmy program i tematem będzie "Przyszłość". Będziemy w twórczy sposób rozmawiać o przyszłości dotyczącej nas, naszego podwórka, naszego otoczenia. Poruszymy kwestię odpowiedzialności za przyszłość, m.in. w kontekście ekologii, ale będziemy także marzyć, jak mogłyby wyglądać różne funkcje przedmiotów w przyszłości. Będzie dużo różnych zabaw, jesteśmy także otwarci na propozycje uczestników i wolontariuszy. Najlepiej sprawdzają się jednak stare, dobre gry podwórkowe. Okazuje się, że to się nigdy nie starzeje - uśmiecha się.
Nad wszystkim czuwają wykwalifikowane animatorki, ale organizatorzy projektu poszukują także wolontariuszy. - Marzy nam się grupa 30 ochotników. Zajęcia odbywają się przez całe wakacje, to jest w sumie 50 spotkań. Szukamy ludzi w każdym wieku. Mam nadzieję, że nasze rozmowy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zaowocują tym, że będzie z nami więcej babć i dziadków. Na wolontariuszy czeka dużo ciekawych szkoleń, które nie są obowiązkowe, ale myślę, że pozwolą zdobyć nowe umiejętności. Dla osób, które myślą o pracy z dziećmi, jest to świetna okazja, aby zdobyć doświadczenie - Maria zachęca do zaangażowania się w wakacyjny wolontariat.
Więcej szczegółów na temat projektu i wolontariatu można znaleźć na stronie fundacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.