Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie opublikowało na Twitterze zdjęcie rękopisu wiersza 19-letniego Karola Wojtyły, poświęconego jego matce Emilii.
#DzieńMatki #rękopis Mając 19 lat Karol #Wojtyła napisał wiersz, włączony później do tomu poezji "Renesansowy psałterz". Wojtyła wyraża w nim tęsknotę, ogromny szacunek i szczerą miłość do nieżyjącej Matki, którą nazywa "zgasłym Kochaniem". @EpiskopatNews @xtsz @ArchKrakowska pic.twitter.com/wzufUMsW6c
— Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie (@AKMKr_) 26 maja 2020
Emilia Wojtyła urodziła się w 1884 r. w Krakowie. Była piątym z trzynaściorga dzieci rymarza Feliksa Kaczorowskiego i jego żony Marii. Ukończyła 8-letnią szkołę prowadzoną przez siostry zakonne. Wyszła za mąż za zawodowego żołnierza Karola Wojtyłę seniora. Dorywczo zajmowała się krawiectwem. Urodziła troje dzieci: Edmunda, który zmarł jako młody lekarz podczas epidemii szkarlatyny w 1932 r., Olgę Marię, która urodziła się i zmarła 7 lipca 1916 r. oraz - w 1920 r. - Karola Józefa, późniejszego papieża. Zmarła w 1929 r. na zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność nerek. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 1934 r. jej prochy zostały przeniesione do grobowca rodzinnego na cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty 1, gdzie spoczywa wraz z mężem, synem Edmundem oraz rodzicami. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny (a także jej męża). Jej imieniem (Emilia) nazwano najdłuższy (678 m) pozamiejski tunel drogowy w Polsce. Znajduje się on w w ciągu drogi ekspresowej S1 w beskidzkiej gminie Milówka.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.