Do klasztoru zamiast do psychiatry?

W Opactwie Benedyktów w Tyńcu rozpoczęły się warsztaty dla osób cierpiących na depresję oraz ich rodzin. W ramach zajęć odbędą się m. in. kilkugodzinne sesje relaksacyjne w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce - pisze "Dziennik Polski".

Mnisi przedstawią metody relaksacji, które "usprawniają wrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, uczą swobodnego dostępu do informacji zwrotnych płynących z naszego organizmu w formie odczuć i emocji" a także "gimnastykę wyobraźni". Trzeci rodzaj ćwiczeń proponowanych przez mnichów polega na "uczeniu wybranych partii mięśni ruchów rozkurczowych poprzez ich odpamiętywanie lub wyobrażanie".

W programie warsztatów są spotkania poświęcone medytacjom. "Medytować to znaczy otwierać się wewnętrznie na tajemnicę swojego istnienia, otaczających nas ludzi, świata, w którym żyjemy, medytacja pozwala także porządkować myśli i wskazuje zadania codzienności" - wyjaśnia ojciec Jan Paweł Konobrodzki, który prowadzi tynieckie spotkania medytacyjne.

Opactwo Tynieckie ma w swojej ofercie kilkadziesiąt różnego rodzaju spotkań, warsztatów i rekolekcji, które cieszą się dużym powodzeniem. Są przeznaczone dla różnych grup wiekowych i zawodowych. Przez tamtejszy Dom Gości przewija się wiele osób - pisze "Dziennik Polski".

Od Redakcji:

"Zdajemy sobie sprawę z narastających problemów związanych z zaburzeniami nastroju (depresja), funkcjonowania życiowego (uzależnienia) i deficytem wiary. Wiemy też, jak szerokie kręgi zataczają konsekwencje tych zaburzeń: cierpi nie tylko osoba dotknięta, ale także jej rodzina, znajomi i bliscy, pojawiają się problemy w pracy i zdrowiu fizycznym.

Będąc świadomymi w/w zjawisk chcemy im wyjść naprzeciw i podjąć próbę połączenia nauki z duchowością. Nasze doświadczenia wskazują na psychoedukację jako metodę dobrze sprawdzającą się w poszerzaniu wiedzy i poczucia bezpieczeństwa. Redukcja lęku zwiększa samoodpowiedzialność i samorealizację. Chcemy też zaprezentować jedną z metod psychoterapii depresji (i innych zaburzeń), jaką jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT)." - czytamy na stronie informującej o warsztatach.

Warsztaty prowadzą lekarze zajmujący się psychoterapią i psychiatrią: Ewa Rudzka-Jasińska i Krzysztof Kotrys.

Tyle w uzupełnieniu do tytułowego "zamiast".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10