Szef WHO dziękuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym dwukrotnie podziękował prezydentowi RP za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Szef WHO wyraził też przekonanie, że pandemię COVID-19 można zatrzymać. I poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o dalsze wsparcie.

"Mam zaszczyt napisać do Pana, aby podziękować za wszystkie Pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) i poprosić o wsparcie w zakresie katalizowania pilnie potrzebnego, szeroko zakrojonego »ruchu« społecznego w celu powstrzymania tej choroby tak szybko jak to możliwe" - pisze w liście do prezydenta Andrzeja Dudy szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Świat nie widział nigdy choroby zakaźnej układu oddechowego takiej, jak COVID-19, można ją jednak zatrzymać przez skuteczne strategie reagowania - twierdzi szef WHO.

"Pisząc ten list, chciałbym podsumować serię podstawowych działań, które wymagają Pańskiego przywództwa i które są potrzebne, jeśli świat ma przezwyciężyć globalny kryzys zdrowotny, który naznaczy nasze pokolenie" - wyjaśnia Tedros.

Do niezbędnych kroków, które według Światowe Organizacji Zdrowia (WHO) powinny zostać podjęte na szczeblu krajowym i lokalnym, należy m.in. ustanowienie centralnego sztabu kryzysowego, wdrożenie krajowej strategii testowania, izolacji zakażonych i weryfikacji kwarantanny oraz wyposażenie lokalnych organów zdrowia publicznego w środki medyczne takie, jak odzież ochronna.

Według szefa WHO, osobiste zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy jest potrzebne do "mobilizacji społeczeństwa i pobudzenia ruchu społecznego w celu zwalczania COVID-19". "Wzmocnienie Pańskiego głosu i obecności poprzez znaczące kanały multimedialne oraz przekazywanie obywatelom opartych na dowodach wskazówek (...) okaże się nieocenione" - podkreśla Tedros.

W akcję informacyjną powinny być zaangażowane wszystkie grupy społeczne - uważa Światowa Organizacja Zdrowia - w tym związki religijne, organizacje pozarządowe, media, a także postaci ze świata sportu i rozrywki. Tedros zaznacza, że szczególnie istotne jest wyraźne wyjaśnienie powagi tej choroby: "zagrożenie jest o wiele większe niż to, jakie stanowi grypa sezonowa, a choroba może dotknąć wszystkie grupy wiekowe".

Szef WHO kończy swój list, kolejny raz dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie i wyrażając przekonanie, że rola prezydenta Polski we wpieraniu solidarności między krajami ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia walki z COVID-19, "ponieważ wirus nie jest ograniczony przez geografię ani politykę i decyzje w jednym kraju mogą mieć wpływ na wysiłki na całym świecie".

"Prezydent Andrzej Duda uważnie zaznajomił się z rekomendacjami WHO przedstawionymi w liście" - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. "Prezydent w oficjalnym liście w najbliższych dniach poinformuje Dyrektora Generalnego WHO o podjętych w Polsce działaniach, które wypełniają w zdecydowanej większości przekazane rekomendacje i zalecenia" - podkreślił K. Szczerski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8