Miliony dzieci, kobiet i mężczyzn nie mają środków do życia. 24 miliony są uzależnione od pomocy humanitarnej.
Ponad trzydzieści organizacji zajmujących się promocją pokoju na świecie, rozwojem oraz prawami człowieka, postuluje rozszerzenie moratorium na zakaz sprzedaży broni państwom koalicji, dowodzonej przez Arabię Saudyjską, biorącym udział w konflikcie w Jemenie. Wygasa ono 31 marca. Zwracając się bezpośrednio do Niemieckiej Rady Bezpieczeństwa autorzy inicjatywy proponują całkowity zakaz, na czas nieokreślony, dostarczania broni. Ponadto postuluje się, aby rząd niemiecki wpłynął na parlament europejski, aby ten poparł embargo na sprzedaż broni koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską.
Od dłuższego czasu Jemen przeżywa największą katastrofę humanitarną na świecie. Miliony dzieci, kobiet i mężczyzn nie mają środków do życia. 24 miliony są uzależnione od pomocy humanitarnej. Dwa miliony dzieci poniżej piątego roku życia i milion kobiet w ciąży cierpi z powodu głodu i niedożywienia. Mówi ks. Renato Sacco, koordynator krajowy organizacji Pax Christi Italia
Ks. Renato Sacco – hipokryzja związana z handlem bronią
„Powinniśmy mieć głowę i serce otwarte, aby widzieć inne sytuacje, tak samo tragiczne, te nie związane bezpośrednio z koronawirusem, ale odnoszące się do wirusa ludzkiej niegodziwości i handlu bronią – uważa ks. Sacco. - Papież jest jedynym, który wskazuje na hipokryzję związaną z tym procederem. I Franciszek pyta również nas w tym czasie: wybieramy życie, czy śmierć? Szukamy teraz respiratorów, miejsc na oddziałach intensywnej terapii, leków, masek i szczepionek, aby ocalić życie. Wielka hipokryzja polega na tym, że równocześnie inwestuje się ogromne pieniądze w prowadzenie wojen i handel bronią.“
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.