Biura dla ofiar wykorzystywania seksualnego

Podczas wiosennej sesji hiszpańskiego episkopatu biskupi zajęli się m.in. kwestią pomocy nieletnim wykorzystanym seksualnie przez duchownych. Poruszono także kwestie dotyczące opieki duszpasterskiej nad umierającymi, mówiono o edukacji, ekologii i koronawirusie.

W odpowiedzi na motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi prawie wszystkie hiszpańskie diecezje otworzą do końca maja specjalne biura, w których będzie można zgłaszać przypadki seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych.

Biskupi zapoznali się również z projektem instrukcji duszpasterskiej poświęconej towarzyszeniu w umieraniu i cierpieniu. Porusza ona m. in. takie kwestie jak sens śmierci chrześcijanina, pogrzebu i kremacji ciała oraz opieki duszpasterskiej w czasie choroby i w chwili śmierci.

Podczas konferencji prasowej większość pytań dziennikarzy dotyczyła koronawirusa. „Hiszpańskie kościoły pozostaną otwarte” – poinformował bp Luis Argüello, rzecznik episkopatu.

W odpowiedzi na rządowy projekt reformy edukacyjnej – ósmy w krótkiej historii hiszpańskiej demokracji – Kościół apeluje o „globalny pakt” na rzecz edukacji, który weźmie pod uwagę realne zapotrzebowanie społeczne oraz zdanie rodziców. Projekt oceniany jest jako atak wymierzony w szkoły katolickie oraz podporządkowany ideologii gender. Bp Luis Argüello opowiedział się za edukacją, która docenia „znaczenie zróżnicowania płciowego, tzn. bycia mężczyzną i kobietą”, które wiele ruchów feministycznych całkowicie pomija.

Warto zauważyć, że wiosenna sesja plenarna miała charakter ekologiczny. Po raz pierwszy duża część dokumentów została udostępniona w wersji cyfrowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6